Μεγάλη νίκη ο Δούκας επί του Διομήδη ! - greekhandball.com

Μεγάλη νίκη ο Δούκας επί του Διομήδη !

Συνέχεια του Δούκα στην ανοδική πορεία του με σπουδαία επιτυχία με αντίπαλο τον Διομήδη Αργους, με 37-29 στο ΟΑΚΑ, σε θεαματική αναμέτρηση για  την 8η αγωνιστική της Handball Premier.

Από την αρχή του ματς ο Δούκας προηγείτο σταθερά στο σκορ και μετά το 20΄ αποσπάσθηκε με συνέπεια να κλείσει το πρώτο ημίχρονο με 16-11 υπέρ του.

Στην επανάληψη, ο Διομήδης μείωσε τη διαφορά σε 2 γκολ ( 21-19 ) στο 40΄ , αλλά, στη συνέχεια ο Δούκας ξέφυγε και πάλι και με τους Παγιάτη, Δικαιούλια, Στεφανίτση στο προσκήνιο, διεύρυνε το προβάδισμα του και νίκησε με διαφορά 8 τερμάτων εντέλει.

Πρώτοι σκόρερς του Δούκα, ο Δικαιούλιας με 7 γκολ και ο Παγιάτης με 6 ενώ για τον Διομήδη ο Τσιγαρίδας σημείωσε 8 τέρματα και ο Μάνθος 6.

Εξαιρετικός ο γκολκίπερ του Δούκα Μποροντάϊ με 15 αποκρούσεις στο ενεργητικό του.

Πριν την έναρξη του αγώνα, ο Δούκας τίμησε τη μνήμη της Λένας Πετράκη που έφυγε από τη ζωή τον περασμένο Οκτώβριο, καθώς, Ο Γενικός Γραμματέας του συλλόγου, Θεόφιλος Βάτης παρέδωσε στον Γενικό Αρχηγό του Διομήδη Άργους, Αλέξη Λυγκίτσο, την επιστολή της δωρεάς στον Σύλλογο Καρκινοπαθών και φίλων Ν. Αργολίδας «Η Αλληλεγγύη» καθώς επίσης και μια ανθοδέσμη.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-5, 10-8, 14-10, 16-11 (ημίχρονο ), 19-17, 21-19, 25-20, 30-24, 33-27, 37-29.

Διαιτητές : Νάσκος-Χαρίτσος

Στον επίσημο ιστότοπο του Δούκα εκφράζονται ζωηρά παράπονα για τη διαιτησία.

Δίλεπτα :      3-0                  Πέναλτυ : 1/1, 4/3

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ : Μποροντάι, Παγιάτης 6, Μπατής, Τσακουρίδης 5, Παναγιώτου 2, Νικολίνταης, Γερουλάνος 1, Αναστασίου 3, Ντούνης, Γιάντσα 2, Χαριτωνίδης, Γκάσεβιτς 4, Κολλύρης, Πάνου 3, Δικαιούλιας 7, Στεφανίτσης 4.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Κωστούλας, Τσάκαλος 1, Τζίμπουλας 3, Τσιγαρίδας 8, Μούγιτς Γ. 1, Μάλλιος 2, Τερλέτσκι, Κουτρουμπής, Χατζηκωνσταντίνου, Καϊμακάμης 1, Μπεντζιλαλί 2, Μάνθος 6, Μπεκιάρης, Αντζελιτς, Ζίβκοβιτς 3, Μούγιτς Τ. 2.