Μοιρασιά στην εκπνοή στην Πάτρα - greekhandball.com

Μοιρασιά στην εκπνοή στην Πάτρα

Με ελλείψεις αγωνίσθηκαν Ακαδημία Πάτρας και Ολυμπιακός Κερατσινίου στην Πάτρα, ωστόσο, το τελικό 32-32 ενδεχομένως αποδίδει δικαιοσύνη σε ένα θεαματικό παιχνίδι.

Στο 59.46'' ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους ο Γιαννακόπουλος ενώ οι γηπεδούχοι εκτιμούν ότι στην τελευταία φάση του αγώνα, έπρεπε να δοθεί στον παίκτη τους Παντό όχι επιθετικό φάουλ, αλλά, πέναλτυ υπέρ του.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 18-13 στο ημίχρονο, όμως, η Ακαδημία με τη συμπαράσταση και του κοινού της, μείωσε σε 29-28 στο 55΄, πέρασε μπροστά στη συνέχεια, αλλά, εντέλει νικητής δεν υπήρξε.

Τα πεντάλεπτα: 2-3,4-5,7-9,10-13,11-16,13-18 ( ημίχρονο ) 16-21,17-22,21-23,25-27,28-29,32-32.

Διαιτητές :  Ζήσης-Λεφάκης.

AΚΑΔΗΜΙΑ ΤΩΝ ΣΠΟΡ : Διαμαντόπουλος, Παντός 7, Σαρίκας, Αλ.Παπαγιαννόπουλος, Καρυτινός, Γ. Ρουσόπουλος 8, Ν. Κολλύρης 4, Τόμοβιτς 1, Χ. Παπαγιαννόπουλος 4, Παπακωστόπουλος, Γιαννακούρας, Θεοδωρογλάκης 3, Σμυρνιώτης 5, Τσάμης, Καλούδης, Μπιλαλής .

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ:  Ακριβός, Σαμαράς 11, Σιδηρόπουλος 6, Ρουσσιώτης Μπουλούμπασης 4, Γλομπαρνάκης, Ψωμάς, Γιαννακόπουλος 6, Τριγώνης, Ξυπνητός 1, Νίνος 4, Τσανάι, Κωστόπουλος, Μουσούλης.

Δίλεπτα 6-3. Πέναλτι 4/3-3/3.

Ο προπονητής της Ακαδημίας Γιάννης Παπαγιαννόπουλος δήλωσε:

''Όταν αγωνίζεσαι με μείον πέντε βασικούς παίκτες της 16άδας και τέσσερα νέα παιδιά  να παίρνουν το βάπτισμα στην φετινή Α2,  μόνον ικανοποιημένοι μπορούμε να είμαστε από την έκβαση του αγώνα.

Συγχαρητήρια στους αθλητές μου για την ποιότητα που  έδειξαν ιδιαίτερα στο β'  ημίχρονο,  καθώς και στους αντιπάλους, διότι διαβασμένοι έπαιξαν το παιχνίδι τους και κατάφεραν να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα.''

Στην φωτογραφία η ομάδα του Ολυμπιακού Κερατσινίου που πήρε στην Πάτρα ισοπαλία 32-32 απο την Ακαδημία.