Ο Πανελλήνιος έφθασε στην 5η νίκη του απέναντι στον Λεωνίδα - greekhandball.com

Ο Πανελλήνιος έφθασε στην 5η νίκη του απέναντι στον Λεωνίδα

Με πρώτο σκόρερ τον Αναγνωστόπουλο, ο οποίος σημείωσε 10 γκολ, ο Πανελλήνιος πέτυχε την 5η νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια στην Α2 Εθνική Ανδρών, αυτή τη φορά εκτός έδρας σε βάρος του Λεωνίδα Αγίων Αναργύρων με 29-24.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Λεωνίδας ήταν μπροστά στο σκορ με 8-5 στο 20΄, αλλά, η ανάπαυλα βρήκε τους φιλοξενούμενους προηγούμενους με 15-12. Σε όλη τη διάρκεια του δεύτερου μέρους ο Πανελλήνιος είχε το προβάδισμα και εξασφάλισε την νίκη.

Χαρακτηριστικό στοιχείο του αγώνα ότι ο Λεωνίδας ( που είχε ως πρώτο σκόρερ τον Νομικό με 7 γκολ )  έχασε 5 από τα 7 πέναλτυ που κέρδισε.

Τα πεντάλεπτα: 2-2,5-2,6-4,8-5,11-11,12-15 ( ημίχρονο ), 14-17,15-19,17-22,19-24,23-26,24-29.

Διαιτητές : Κινατζίδης-Φωτακίδης

ΛΕΩΝΙΔΑΣ :  Νομικός 7, Παπαδάκης 1, Τσέλος, Λιάπης 5, Σοφικίτης, Θάνος, Βάρσος, Γαραντωνάκης, Τσανίνος 1, Αργυριάδης 2, Καραμαγκέλας 2, Μουλιάτος, Τσαγκούλης 2, Βούλγαρης 2, Μαυρομάτης, Μπίλος 2.

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ:  Τζανάκης, Ψαρρός, Κωστόπουλος, Αθανασάκος,  Σάλα, Διάρας, Παπαδόπουλος, Οικονόμου 2, Αναγνωστόπουλος 10, Βερτζώνης 4, Ζαφείρης 1, Ξηρόπουλος, Σκουρτάι 2, Μπαλάσκας 3, Βλαχοθανάσης, Χατζηγιάννης 7.

Δίλεπτα : 6-7 , Πέναλτι : 7/2, 4/3