Ο Δούκας πήρε αυτό που άξιζε, με θαυμάσιο Κολλύρη και 19 γκολ στην επανάληψη ! - greekhandball.com

Ο Δούκας πήρε αυτό που άξιζε, με θαυμάσιο Κολλύρη και 19 γκολ στην επανάληψη !

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Δούκα, απέναντι στον φιλοξενούμενο Αερωπό Εδεσσας στο ΟΑΚΑ που γέμισε από το κοινό της αθηναϊκής ομάδας, μάλιστα με πολλά παιδιά.

Ο τερματοφύλακας Παναγιώτης Κολλύρης προσέφερε ουσιαστική βοήθεια στον Δούκα ( που αγωνίσθηκε δίχως τον τραυματία-έχει θλάση-διεθνή εξτρέμ Δημήτρη Τζηρά ) με τις επεμβάσεις του, ωστόσο, γενικά, οι νικητές έδειξαν αυτή τη φορά αυτοπεποίθηση και ψυχραιμία και πήραν με πεισματώδη προσπάθεια την νίκη που άξιζαν.

Το ματς κρίθηκε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Δούκας μετέτρεψε το 17-17 στο 35΄ σε 28-22 στο 55΄με επιμέρους σκορ 11-5, χάρη στην εξαιρετική άμυνα  και την παραγωγική επίθεση, με πολύτιμες βοήθειες στο σκοράρισμα από Παναγιώτου και Τσακουρίδη ενώ ο Δικαιούλιας ήταν ο πρώτος σκόρερ του Δούκα με επτά γκολ και ο Μποκάρεφ του Αερωπού με οκτώ τέρματα.

Μαχητικός ο Αερωπός, πολύ καλός στο πρώτο μέρος, ωστόσο, στην επανάληψη δεν βρήκε λύσεις στις απαιτήσεις του αγώνα.

Τα πεντάλεπτα: 0-1, 3-5, 5-8, 7-10, 11-12, 14-14 (ημίχρονο), 17-17, 21-18, 24-21, 26-22, 28-23, 33-27.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ  (Γιώργος Χαλκίδης): Μποροντάι, Παγιάτης, Μπατής 2, Τσακουρίδης 5, Παναγιώτου 6, Γερουλάνος 1, Αναστασίου 2, Ντούνης, Γιάντσα 2, Χαριτωνίδης, Κοβάνης, Γκάσεβιτς 1, Κολλύρης, Πάνου 4, Δικαιούλιας 7, Στεφανίτσης 3.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ (Γιάννης Πιλαλίδης): Κωστακίδης 2, Τσέλιος, Μαυροδουλάκης 1, Μίγγας 1,  Τοτίδης, Κράλλης 5, Αθανασιάδης, Βέρεμτσουκ, Κουκουτσίδης 1, Μποκάρεφ 8, Μπούλκιν 5, Γιαννούσης, Γεωργαλής, Παπαγιάννης 4.

Δίλεπτα: 7-4, Πέναλτι: 3/3 - 3/2