Διπλό για την Ακαδημία Πάτρας - greekhandball.com

Διπλό για την Ακαδημία Πάτρας

Η Ακαδημία Πάτρας, με πλουραλισμό στην επίθεση και γκολ από 11 από τους 13 παίκτες γηπέδου, κέρδισε στο Μετς τον Πήγασο Κυψέλης με 35-25, σε συνάντηση για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Ανδρών.

Το ματς ήταν ανοιχτό στο πρώτο μέρος, ωστόσο, στην επανάληψη η Ακαδημία πήρε διαφορά και εντέλει επικράτησε με 10 γκολ διαφορά.

Τα πεντάλεπτα : 3-2, 4-5, 4-6, 6-9, 11-12, 13-15 ( ημίχρονο ), 14-19, 15-23, 18-26, 19-29, 21-31, 25-35.

Διαιτητές : Χαραλαμπίδης-Ζήσης

Δίλεπτα : 11-7    , Πέναλτυ :  3/2, 9/5

Αποβλήθηκαν με 3 δίλεπτες ποινές, τρείς παίκτες του Πήγασου, ο Νικολάου στο 49.59'', ο Παπαγιαννόπουλος στο 50.20'' και ο Σκληρός στο 59.32'' ενώ ο Βασιλείου της ίδιας ομάδας είδε την κόκκινη στο 59.54'' καθώς όπως αναφέρεται στο φύλλο αγώνα '' μετά από σουτ που πραγματοποίησε, απώθησε τον τερματοφύλακα και κινήθηκε απειλητικά εναντίον του με σκοπό να τον χτυπήσει ενώ φίλαθλος  εισήλθε και έσπρωξε τον ανωτέρω παίκτη της πρώτης ομάδας ( Σ.Σ. τον Βασιλείου ) και αποχώρησε με την παρέμβαση των ψυχραιμοτέρων για να συνεχισθεί κανονικά το παιχνίδι ''.

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ :  Αντωνόπουλος, Ζυλί 3, Βασιλείου 1,  Δρέλλας 4, Κωνσταντινίδης 1, Φυτόπουλος, Σκλαβούνος 1, Σωτηρίου 1, Νικολάου 5, Σκληρός 2, Παπαγιαννόπουλος 3, Σαλόγιαννος 4.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΠΑΤΡΑΣ : Παναγιωταρόπουλος 5, Παπαγιαννόπουλος 5, Αγγελακόπουλος, Ρουσσόπουλος 8, Γιαννακούρας, Θεοδωρογλάκης 1, Τόμοβιτς 1, Τσάμης, Σμυρνιώτης 1, Γιαννόπουλος, Μπεκιάρης , Ευθυμίου 1, Βασιλείου 2, Κολλύρης 3, Πάντος 6, Σαρίκας 2.