Η Σαλαμίνα πήρε στο τέλος την πρόκριση από την Δόξα Βύρωνος - greekhandball.com

Η Σαλαμίνα πήρε στο τέλος την πρόκριση από την Δόξα Βύρωνος

Η Σαλαμίνα προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος χάρη στο εντός έδρας 34-29 επί της Δόξας Βύρωνος, η οποία πάντως ήταν ισάξιος αντίπαλος.

Στο ημίχρονο η Σαλαμίνα πήρε το προβάδισμα στο σκορ με 16-14, κάμπτοντας τους φιλοξενούμενους οι οποίοι όμως δεν εγκατέλειψαν την προσπάθεια, έκαναν με σερί 4-0 το 16-18 στο 35΄ και στο 55΄ήταν σε απόλυτη επαφή με το σκορ καθώς έχαναν μόλις με 30-29.

Το τελευταίο πεντάλεπτο ήταν άγονο για την Δόξα Βύρωνος η οποία δέχθηκε σερί 4-0 και έχασε εντέλει με 34-29, παρά τα 15 γκολ από Παπαχρήστο και Κολιούλη.

Μπούτος, Μπούζος και Παπαδόπουλος οδήγησαν στο σκοράρισμα τους γηπεδούχους με συνολικά 19 τέρματα στο ενεργητικό τους και με ουσιώδη συμπαράσταση, ειδικά στα κρίσιμα σημεία, από τους συμπαίκτες τους.

Τα πεντάλεπτα: 2-2,2-3,6-4,7-9,11-13,16-14 ( ημίχρονο ) 16-18,21-21,23-23,26-25,30-29,34-29.

Διαιτητές : Σκλαβενίτης-Ψύλλος.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ:  Μανούσος, Μπακαούκας 4, Νικολαίδης, Καζόπουλος, Γεωργακόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Μπούτος 7, Μπούζος 6, Μιχαλόπουλος 3, Τσαρπαλής 1, Πασλής 2, Ζαχαράκης, Ηλ.Αποστολίδης 4, Εφραιμίδης, Διπλάρος, Παπαδόπουλος 6.

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΟΣ:  Αποστόλου, Μπαρτσώκας, Τσερπές, Θεοδοσόπουλος, Ορκάς 5, Κολιούλης 7, Κουρουτζίδης 5, Λαμπρόπουλος 3, Παπαχρήστος 8, Σιατιρλής 1, Κρανιώτης, Λάγιος, Μαυρομμάτης.

Δίλεπτα 7-5. Πέναλτι 0/0-5/3