Γεφύρωσε άξια την πρόκριση η ιστορική Αρτα ! - greekhandball.com

Γεφύρωσε άξια την πρόκριση η ιστορική Αρτα !

Σπουδαία και ώριμη εμφάνιση από την Αναγέννηση Αρτας που κέρδισε την Μπιάλα με 32-26 στην Βουλγαρία και προκρίθηκε στον τρίτο γύρο του European Cup καθώς στο πρώτο ματς ανάμεσα στις δύο ομάδες το αποτέλεσμα ήταν ισόπαλο ( 21-21 ).

Στο ημίχρονο η Αρτα προηγήθηκε με 19-15 ενώ στην επανάληψη πρόσεξε περισσότερο την άμυνα της, είχε προσεκτικές επιλογές και έφθασε δίκαια στη νίκη

Σε πολύ καλή κατάσταση Νούλα και Μούρνου πέτυχαν 7 και 6 γκολ αντίστοιχα ενώ η Αρτα πήρε και πάλι ουσιαστική βοήθεια από τις ξένες παίκτριες της με 14 τέρματα από τις Κοβτούν-Μετέλσκα-Ναντότσι-Σουρχάν.

ΜΠΙΑΛΑ  (Ζόσαν): Καρτζίλοβα, Μπάμπιλ 9, Τοντόροβα, Ι. Ιβάνοβα 3, Μπογκτάνοβα 2, Βελίκοβα, Τάτσε 3, Χορένκο 3, Σάλι, Κασάμποβα 2, Κ. Ιβάνοβα 4, Τσορνιάβσκα, Χασάν, Χοντσαρένκο, Τσάνοβα, Τρουβίτσινα.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Σεϊρεκίδης): Κολλύρη, Δήμου, Ναντότσι 2, Σκάρα, Νούλα 7, Σπυριδοπούλου, Μούρνου 6, Σάϊντοβα, Τσερέπη 1, Σουρχάν 1, Προκοπίδου 4, Κοβτούν 4, Τβετκόφσκα, Παπακοσμά, Μετέλσκα 7.

Διαιτητές: Λούνγκου - Παρασκίβ (Ρουμανία): Δίλεπτα: 2-6. Πέναλτι: 5/4 - 6/5