Νιοκάς έκοβε, Παπαδόπουλος έραβε, ευρωπαϊκή νίκη με 10 γκολ του Ολυμπιακού ! - greekhandball.com

Νιοκάς έκοβε, Παπαδόπουλος έραβε, ευρωπαϊκή νίκη με 10 γκολ του Ολυμπιακού !

Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά 10 τερμάτων με την νίκη του με 34-24 σε βάρος της Σλόμποντα και ουσιαστικά εξασφάλισε ήδη την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European Cup.

Οι ''ερυθρόλευκοι'' επιβεβαίωσαν την ανωτερότητα τους σε σχέση με την νεανική ομάδα από την Βοσνία που παίζει τολμηρά αλλά δεν μπόρεσε να αντισταθεί στη διαφορά ποιότητας των γηπεδούχων, στην Ηλιούπολη.

Βεβαίως, στο πρώτο ημίχρονο, με σερί 6-0, η Σλόμποντα μείωσε το 16-8 σε 16-14, αλλά, στην επανάληψη, ο Ολυμπιακός με υποδειγματική άμυνα και μαέστρους στον αιφνιδιασμό Νιόκας και Παπαδόπουλο, δεν άφησε στη φιλοξενούμενη περιθώριο να επωφεληθεί ξανά από το πάθος και το άναρχο όσο και ελεύθερο παιχνίδι της.

Η ευρωπαϊκή επιστροφή του Ολυμπιακού ήταν πετυχημένη και η νίκη του δίκαιη.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 7-4, 11-7, 14-8, 16-9, 16-14 (ημίχρονο ), 17-14, 21-18, 25-20, 27-21, 30-22, 34-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασσαβίδης): Κοτανίδης, Νιοκάς 7, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 1, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 8, Δομπρής 1, Βέμπερ 6, Πασσιάς, Μοντόρο 4, Λιόλιος, Σλαβούλιτσα 1, Οστρούσκο, Γκρατζάν 2, Μιχαηλίδης, Μπάουερ.

ΣΛΟΜΠΟΝΤΑ (Μπούλιτς): Ντραγκίσεβιτς, Μεχίναγκιτς 1, Βούγιοβιτς 5, Σούχονιτς 1, Όβτσινα 3, Τζούκιτς 3, Μπαριακτάροβιτς, Ζ. Κάγιτς, Ρ. Κάγιτς, Πίριτς 2, Μπούλινα 2, Μπόροζαν, Μίλκουβιτς, Μπέτσιτς 4, Γιούσιτς, Σίσκουσιτς 3.

Διαιτητές: Ρ.Γκέρετς- Π.Γκέρετς (Ολλανδία), Παρατηρητής: Καπλάνης (Κύπρος). Δίλεπτα: 3-4, Πένάλτι: 4/2-3/3