Η ΑΕΚ έχασε από την Πέλιστερ και παίζει για την 5η θέση στη Στρούγκα - greekhandball.com

Η ΑΕΚ έχασε από την Πέλιστερ και παίζει για την 5η θέση στη Στρούγκα

Η ΑΕΚ  ηττήθηκε με 27-26 από την Γιούροφαρμ Πέλιστερ ( η οποία ανέτρεψε στα τελευταία λεπτά το προβάδισμα της Ενωσης, που έχασε την τελευταία επίθεση στο 59.50 '' ), γνωρίζοντας την δεύτερη ήττα της στο τουρνουά της Στρούγκα στην Βόρεια Μακεδονία και έμεινε έτσι στην τρίτη θέση στον Ομιλο της, οπότε θα αγωνισθεί για την 5η-6η θέση της τελικής κατάταξης το Σάββατο στις 6.15 μ.μ. με την Αλκαλόϊντ.

Στο ημίχρονο, η ΑΕΚ που ήταν καλύτερη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια της και έδειξε ότι προοδευτικά βρίσκει ρυθμό, προηγήθηκε με 16-12.

Ωστόσο, η Πέλιστερ ισοφάρισε σε 17-17 στο 36΄ και μετά από αμφίρροπη εξέλιξη, ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες υπέρ της αντιπάλου της ΑΕΚ.

Πρώτος σκόρερ για την ΑΕΚ ο Μαντάλινιτς με 5 γκολ απέναντι στην προηγούμενη ομάδα του ενώ ο Πεσέφσκι σημείωσε τα πιο πολλά τέρματα, επίσης 5, για την Πέλιστερ η οποία αγωνίσθηκε μπροστά στο κοινό της.

ΑΕΚ :  Αρσιτς, Μάτσκεβιτς, Κεδέρης 3, Σόκολιτς , Λιάπης 3, Μαρκατάτος, Τικ 4, Αραμπατζής 2, Ρογκούλσκι 3,  Νικολαϊδης 1, Ηλιόπουλος 1, Καλαμάτας, Ζίφκοβιτς 1, Μόγια 3, Παπαδιονυσίου, Γιούκιτς, Καλύβας,  Μαντάλινιτς 5.

ΠΕΛΙΣΤΕΡ : Κουκουλόφσκι, Κουζμανόφσκι, Ούρμπαν 1, Ράντοβιτς 3, Πεσέφσκι 5, Ρούντι 3, Χόσνι 5, Κοστέσκι 2, Μαζντόφσκι, Κουκόσκι, Γκεοργκιόφσκι 1, Κίζιτς, Βασίλιεφ, Ατανασέφσκι 1, Ντάβιες, Ολιέσκι 2, Τανκόσκι 4, Πέτροβιτς.

Διαιτητές : Μεταλάρι-Νικολόσκι, Δίλεπτες :  6-4