«Άγγιξε» την νίκη επί της Γερμανίας η Εθνική Εφήβων - greekhandball.com

«Άγγιξε» την νίκη επί της Γερμανίας η Εθνική Εφήβων

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στο εναρκτήριο παιχνίδι της στη Β’ φάση του 2ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων- Νεανίδων Beach Handball «Ηράκλειο 2022», η Εθνική Εφήβων που έφτασε μια… ανάσα από μία μεγάλη νίκη κόντρα στη Γερμανία.

Η Εθνική πήρε το πρώτο σετ με 26-24 με ανατροπή από 6-12 που βρέθηκε πίσω στο σκορ, ενώ στο δεύτερο προηγήθηκε 20-17, αλλά έχασε το σετ με 20-23. Στα σουτ άουτ η Ελλάδα προηγήθηκε 4-0 και 8-4, αλλά οι Γερμανοί εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ελληνικής ομάδας και ισοφάρισαν σε 8-8 και πήραν τη νίκη 16-14.

Κολεζάκης, Παπαδόπουλος (από 16 πόντους) και Μαρίνος (14 πόντους) ήταν κορυφαίοι για την ελληνική ομάδα που το απόγευμα (18:30) θα αντιμετωπίσει την Ουκρανία

Δηλώσεις

Διονύσης Καραγκιοζόπουλος (προπονητής Εθνικής Εφήβων): «Είδαμε όλα τα ματς της Γερμανίας και προετοιμαστήκαμε κατάλληλα. Όλα τα σετ κρίθηκαν στο γκολ. Μόνο μπράβο μπορώ να πω για τους αθλητές μας, δεν έχω κανένα παράπονο. Στα σουτ άουτ ήμασταν άτυχοι. Πρέπει να βρούμε τα ψυχικά αποθέματα να συνεχίσουμε γιατί ακολουθούν και άλλα δύσκολα παιχνίδια».

ΕΛΛΑΔΑ- ΓΕΡΜΑΝΙΑ 1-2 (26-24, 20-23, 14-16)

ΕΛΛΑΣ (Καραγκιοζόπουλος): Χήνος, Κολεζάκης 16, Μπατής 4, Σιαράβας 2, Πουγάτσιας, Μαρίνος 14, Παπαδόπουλος 16, Μαρκατάτος, Τουλκερίδης 8, Κυριακίδης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φράνκε): Βάντκε, Ντούρις, Λάιμπεκ 29, Αλτ, Ζέσλερ 14, Πιτσίρι 6, Κιλπ 6, Εβαλντ, Μπόνετ 6, Γκάιλς