Χάλκινο για το Ιράν στο Παγκόσμιο Εφήβων Beach Handball - greekhandball.com

Χάλκινο για το Ιράν στο Παγκόσμιο Εφήβων Beach Handball

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Beach Handball Εφήβων κατέκτησε το Ιράν, για πρώτη φορά στην ιστορία του, καθώς επικράτησε με 2-0 (20-16, 19-18) της Γαλλίας στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Οι Ιρανοί «κυριάρχησαν» στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 20-16.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και έφτασαν στην διαδικασία του «χρυσού γκολ», με το Ιράν να σκοράρει και να παίρνει το σετ με 19-18 και την νίκη με 2-0, πανηγυρίζοντας μία μεγάλη επιτυχία για την χώρα τους.

ΓΑΛΛΙΑ - ΙΡΑΝ 2-0 (20-16, 19-18)

ΓΑΛΛΙΑ:  Μας 6, Ακακπό 4, Ντιμπουά 8, Περσικό 2, Ντεσμπονέ , Ουλιέ , Σαϊντανί, Ραταμπούλ, Ντεσάμπ 12, Πετί 2.

IΡΑΝ: Χοσεϊνί Γκοχάρι 1, Σαεϊντί , Χεϊνταριάν Χ., Σαμς Φαλαβαργιάνι 12, Χεϊνταριανπούρ 4, Χεϊνταριάν Α. 10, Ιμάνι Μασούντ, Αλιπούρ, Γκόλνταν, Εντεσάρι Ναγιαφαμπάντι 12.

Διατητές: Μπαρμπόσα – Λέμος (Πορτογαλία) Aποκλεισμοί: 1-4