Φουλ για άνοδο ο Ολυμπιακός Κερατσινίου, που «πήρε» το γεμάτο εντάσεις ντέρμπι κόντρα στον Πήγασο Κυψέλης - greekhandball.com

Ο ψυχωμένος Ολυμπιακός Κερατσινίου επικράτησε εντός έδρας με 25-20 στο ντέρμπι ανόδου με αντίπαλο τον Πήγασο Κυψέλης, που διεξήχθη στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής της Β' φάσης (1ος όμιλος, θέσεις 1-4) της Β' Εθνικής.

Η ομάδα του Κερατσινίου άρχισε να αποκτά σταθερό προβάδισμα μετά από το 10ο λεπτό και στο ημίχρονο προηγούνταν με 11-8. Στην επανάληψη, τα δύο σύνολα παρέμειναν κοντά στο σκορ, όμως οι γηπεδούχοι δεν απώλεσαν τα ηνία σε κανένα σημείο της αναμέτρησης, στα τελευταία λεπτά διηύρηναν την διαφορά και κυριάρχησαν.

Στο 40ο λεπτό του αγώνα αποβλήθηκε ο Μανωλίτσης, ο οποίος χρεώθηκε με τρίτη δίλεπτη σε παιχνίδι γεμάτο εντάσεις.

Πλέον, οι δύο ομάδες έχουν από ένα ακόμα παιχνίδι. Συγκεκριμένα, ο Ολυμπιακός Κερατσινίου θα ταξιδέψει για την 6η και τελευταία αγωνιστική στην Κρήτη, ώστε να αντιμετωπίσει τον Ιδομενέα Γαλατά, ενώ ο Πήγασος Κυψέλης θα υποδεχθεί τον Έσπερο Καλλιθέας.

Παράλληλα, εκκρεμεί η απόφαση του αθλητικού δικαστή για το ματς Ιδομενέας Γαλατά - Πήγασος Κυψέλης (1η αγωνιστική των πλέι οφ), το οποίο δεν έλαβε χώρα. Η απόφαση αναμένεται να ανακοινωθεί την προσεχή εβδομάδα.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ - ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ 25-20

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-2, 6-4, 6-5, 9-7, 11-8 (ημίχρονο), 12-8, 14-11, 17-15, 19-16, 23-19, 25-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ: Ακριβός, Κουρής 4, Σαμαράς 2, Κωστόπουλος, Νίνος, Μαρούδας 7, Μπερκέτης, Νάκος 4, Μιχαλόπουλος, Τσανάι, Ρουσιώτης, Βρεττός, Μανωλίτσης, Ψωμάς, Γιαννακόπουλος 4, Ξυπνητός 4

ΠΗΓΑΣΟΣ ΚΥΨΕΛΗΣ: Φωτόπουλος, Ζύλι, Πορτογλής, Κοντογιώργος 2, Νεοχωρίτης, Δρέλλας 8, Κωνσταντινίδης, Σαρδής, Σκλαβούνος, Παπαγιαννόπουλος, Νικολάου 3, Σληρός 2, Βασάλος, Ψαρρός 4, Πολίτης 1

Διαιτητές: Τόλιος - Φωκίτης, Δίλεπτα: 9-6 (Κόκκινη: Μανωλίτσης, 40:35, τρίτη δίλεπτη), Πέναλτι: 2/2-3/5