Στην Α1 Γυναικών ο Ορφέας Σουρωτής! - «Έσπασαν» καρδιές στο ματς με τον Απόλλωνα Σταυρούπολης, που ανέβαινε με νίκη ή ισοπαλία (vid) - greekhandball.com

Ο Ορφέας Σουρωτής επικράτησε με 21-22 του Απόλλωνα Σταυρούπολης, στο πλαίσιο της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής των πλέι οφ (2ος όμιλος) και προβιβάστηκε στην Α1 Γυναικών! O Aπόλλων θα μπορούσε να εξασφαλίσει το «εισιτήριο» για την μεγάλη κατηγορία με νίκη ή ισοπαλία, όμως τελικά ηττήθηκε.

Η φιλοξενούμενη ομάδα προηγούνταν έως το 15ο λεπτό, αν και με πολύ μικρή διαφορά, όμως στην συνέχεια ο Απόλλων Σταυρούπολης ανέλαβε τα ηνία και στο ημίχρονο είχε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (12-8).

Στο 40ο λεπτό το ματς ήταν ισόπαλο (14-14), ωστόσο ο Απόλλων έβρισκε τον τρόπο να διατηρεί «κεφάλι» στο σκορ έως και το 50ο λεπτό. Παρ' όλα αυτά, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ορφέας «γύρισε» το ματς και κυριάρχησε στην κόψη του ξυραφιού πανηγυρίζοντας την άνοδο.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ - ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ 21-22

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 2-3, 3-4, 7-5, 9-6, 12-8 (ημίχρονο), 12-10, 14-14, 17-16, 18-17, 19-20, 21-22

AΠΟΛΛΩΝ ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗΣ: Παπαναστασίου, Σερεσλή 1, Δημητρακούδη 7, Μιάρη, Κουρκουλάκη 1, Πανικίδου Π. 3, Ιωαννίδου 2, Μαυροπούλου 3, Πανικίδου Ζ. 2, Κατσουπάκη, Ζερβού, Πάντου, Αρβανίτη, Αναγνωστοπούλου, Χωρίκη, Καμπούρη

ΟΡΦΕΑΣ ΣΟΥΡΩΤΗΣ: Αυγέρη, Τσολοζίδου, Εμμανουηλίδου, Ιωαννίδου 3, Ντουβαρτζή 3, Τσαναξίδου  Α., Γαβριηλίδου, Χριστοδουλίδου 3, Κακαμούκα 4, Πουγαρίδου 5, Καρακώστα, Αναστασιάδου 4, Τσαναξίδου Μ., Μάστορου, Πιπερίδου

Διαιτητές: Λινάρδος-Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 2-4, Πέναλτι: 3/3-2/4