Η ΑΕΚ στέρησε τον τίτλο από τον Ολυμπιακό... - greekhandball.com

Η ΑΕΚ στέρησε τον τίτλο από τον Ολυμπιακό...

Συναρπαστικό παιχνίδι έγινε στην αυλαία του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΧΑ στη Νίκαια, στο '' Μάνος Λοϊζος '', με την ΑΕΚ να υποχρεώνει σε ισοπαλία 23-23 τον γηπεδούχο Ολυμπιακό και να του στερεί τον τίτλο, που πήγε στον Δούκα ενώ με νίκη θα είχαν αναδειχθεί πρωταθλητές οι '' ερυθρόλευκοι''.

Στο  59.40 ΄΄ έχασε την νίκη και την πρωτιά ο Ολυμπιακός, καθώς, σε εκείνο το σημείο ισοφαρίσθηκε σε 23-23 από την ΑΕΚ, με τον Βαρδαξόπουλο.

Το ματς είχε αγωνιώδη εξέλιξη, με τον Ολυμπιακό να ξεφεύγει με διαφορά 3 και 4 γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά, την ΑΕΚ να περιορίζει το προβάδισμα των αντιπάλων της σε 1 τέρμα στο 55΄ και να ισοφαρίζει στην εκπνοή.

Τσορτέκης και Βαμβακάρης έβαλαν από 6 γκολ για τον Ολυμπιακό ενώ η ΑΕΚ είχε ως πρώτο σκόρερ τον Βαρδαξόπουλο με 9 τέρματα.

Στο 41΄, απεβλήθη με απευθείας κόκκινη κάρτα ο Ρούσσος, καθώς η μπάλλα στην εκτέλεση πέναλτυ από τον παίκτη του Ολυμπιακού βρήκε στο κεφάλι τον γκολκίπερ της ΑΕΚ.

Τα πεντάλεπτα : 2-1,3-4,6-7,8-9,10-10,12-10 ( ημίχρονο ) 14-10,16-13,18-16,20-17,20-19,23-23.

Διαιτήτευσαν Κινατζίδης-Φωτακίδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ  (Νίκος Γραμματικός) : Ανδριώτης, Οικονόμου , Γκορόγιας 2, Βαμβακάρης 6, Κουτουλογένης 4, Ξάμπλας,  Τσοράκης, Στεφανίδης, Τσελεμπής, Ρούσος 4, Βληκίδης, Παπαδονικολάκης 1, Τσορτέκης 6, Προκοπίου , Γραμματικός, Μπουρλόκας.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Βασιλακάκης, Ματεντζόγλου, Πολυχρόνης, Βούλγαρης, Πολυζωγόπουλος 3, Κοτζιάς, Σφακιωτάκης,  Παπαδόπουλος, Μπαρμπαρούσης, Χατζηπαυλής 3, Κολάσης, Μπαρμπαρούσης, Καλύβας 7, Παππάς, Πούλιας 1, Βαρδαξόπουλος 9.