Έτοιμη να γράψει ιστορία η Εθνική μας, που επικράτησε του Μαυροβουνίου! - Κατάφωρη αδικία στα τελευταία λεπτά από την προκλητική διαιτησία των Πορτογάλων - greekhandball.com

Η Εθνική Ανδρών της Ελλάδας ετοιμάζεται να γράψει ιστορία την Κυριακή (17/04), στο Μαυροβούνιο, του οποίου επικράτησε απόψε (13/04) με δύο τέρματα διαφορά (25-23), στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου (Χαλκίδα), «Τ. Καμπούρης», στο πρώτο ματς μεταξύ των δύο ομάδων, στο πλαίσιο της δεύτερης φάσης των πλέι οφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023. Η Γαλανόλευκη ήταν ανώτερη των αντιπάλων της στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και θα μπορούσε να είχε εξασφαλίσει καλύτερη διαφορά στο σκορ, ωστόσο η κατάφωρη αδικία από τους Πορτογάλους διαιτητές στα τελευταία λεπτά στέρησε αυτή την δυνατότητα από το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, που εφόσον αποσπάσει το επιθυμητό αποτέλεσμα εκτός έδρας, θα πανηγυρίσει την συμμετοχή του, για πρώτη φορά μετά από το 2005, στην τελική φάση του Μουντιάλ!

Οι παίκτες του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν συγκεντρωμένοι από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης, έβρισκαν διαδρόμους προς την εστία του Μαυροβουνίου και κατάφερναν να σκοράρουν. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν (4-5) για πρώτη φορά στο ματς στο 13ο λεπτό και έως το 17ο λεπτό η Εθνική μας ακολουθούσε στο σκορ το Μαυροβούνιο, καταφέρνοντας ωστόσο να διατηρεί την διαφορά μόλις στο ένα τέρμα και να ισοφαρίζει (5-5, 6-6, 7-7, 8-8). Η εξαιρετική άμυνα της Γαλανόλευκης και η βελτίωση της απόδοσης του τερματοφύλακα, Μπουκοβίνα, μετά από το πρώτο τέταρτο, συνέβαλαν στο να μπορέσει το σύνολο του Γιώργου Ζαραβίνα, ο οποίος χρησιμοποίησε στο πρώτο μισάωρο 15 από τους 16 αθλητές, με εξαίρεση μονάχα τον Παπαντωνόπουλο, να πάρει εκ νέου τα ηνία στο 19ο λεπτό (9-8). Ο Μίλος Βούγιοβιτς κρατούσε το Μαυροβούνιο, χάρη στα πέντε τέρματα που σημείωσε στο πρώτο μέρος και ο συμπαίκτης του, Σίμιτς, επίσης ήταν πολύτιμος για την ομάδα του, χάρη στις 7 επεμβάσεις του. Όμως, η Εθνική μας ξέφυγε με τρία τέρματα (13-10), για πρώτη φορά, στο 26ο λεπτό. Στα τελευταία λεπτά, η Γαλανόλευκη συνέχισε να είναι αποτελεσματική ανασταλτικά, δεν δέχθηκε τέρμα, πέτυχε δύο και το ημίχρονο έληξε με σκορ 15-10. Ένα λεπτό πριν από την ανάπαυλα, προκλήθηκε ένταση στις κερκίδες, στο σημείο όπου κάθονταν οπαδοί του Μαυροβουνίου, όμως άμεσα τα πνεύματα ηρέμησαν.

Στο πρώτο δεκάλεπτο της επανάληψης, η Εθνική μας έφτασε να προηγείται ακόμα και με 6 τέρματα (16-10, 17-11, 18-12, 19-13). Ωστόσο, το Μαυροβούνιο μείωσε στα 3 γκολ (19-16), στο 40ο λεπτό. Η Γαλανόλευκη διατήρησε την καλή της άμυνα, μολονότι έκανε περισσότερα λάθη σε σχέση με το πρώτο μέρος, έβρισκε παράλληλα γκολ από την περιφέρεια και έτσι κατάφερε και πάλι να αυξήσει την απόστασή της από τους αντιπάλους της στο σκορ. Από το 41ο λεπτό έως και λίγα λεπτά πριν από το τελευταίο σφύριγμα η Εθνική μας είχε σταθερά προβάδισμα 4-5 γκολ. Ωστόσο, στο τελευταίο δεκάλεπτο η Γαλανόλευκη δεν σκόραρε. Στο 56ο λεπτό, ο Μυλωνάς σημείωσε το 26-20, όμως οι διαιτητές λανθασμένα δεν μέτρησαν το τέρμα, χωρίς μάλιστα καν να ελέγξουν την απόφασή τους στο VAR, γεγονός που πυροδότησε ορθώς θύελλα διαμαρτυριών από την πλευρά της Εθνικής μας, μετά από την λήξη του ματς, κυρίως από τον προπονητή, Γιώργο Ζαραβίνα και από τον Πρόεδρο της ΟΧΕ, Κώστα Γκαντή. Αμέσως μετά, οι Πορτογάλοι διαιτητές απέβαλαν με απευθείας κόκκινη τον Λιάπη για μαρκάρισμα πάνω σε αντίπαλό του, ενώ θα έπρεπε να τού χρεώσουν δίλεπτη και στην επόμενη φάση το Μαυροβούνιο, που είχε προνομιακή αντιμετώπιση σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού, ιδιαίτερα στον μη καταλογισμό δίλεπτων αποβολών, σκόραρε στην αντεπίθεση (25-21). Ο εκνευρισμός των μελών της Εθνικής μας, εξαιτίας των προκλητικών και αδικαιολόγητων γι' αυτό το επίπεδο, καθώς και για την κρισιμότητα του αγώνα, αποφάσεων των διαιτητών, αποσυντόνισε τους διεθνείς μας, που δέχθηκαν ακόμα δύο τέρματα έως το φινάλε (25-23).

Ενδεικτικό της εικόνας της αναμέτρησης και της ανωτερότητας του αντιπροσωπευτικού μας συγκροτήματος ήταν το γεγονός πως μετά την λήξη οι Μαυροβούνιοι... πανηγύριζαν, αφού ηττήθηκαν με δύο τέρματα και όχι με 4-6 ή παραπάνω.

Από την άλλη, τα παλικάρια της Εθνικής μας, καθώς και το τεχνικό επιτελείο, που κάνει σπουδαία δουλειά αναβαθμίζοντας την εικόνα της ομάδας μας διεθνώς, καταχειροκροτήθηκαν από το θερμό κοινό, που σχεδόν γέμισε και πάλι το γήπεδο, ανταποκρινόμενο στο κάλεσμα της Ομοσπονδίας, η οποία πιστώνεται για μία ακόμα φορά την άριστη, μέχρι την παραμικρή λεπτομέρεια, οργάνωση για την διεξαγωγή του ματς.

ΕΛΛΑΔΑ - ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ 25-23

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-6, 9-8, 11-9, 15-10 (ημίχρονο), 17-12, 19-15, 22-17, 24-20, 25-20, 25-23

ΕΛΛΑΔΑ: Κωστακίδης 1, Μπόσκος 2, Λιάπης, Μυλωνάς 4, Μάλλιος 4, Μιχαηλίδης, Πασσιάς 5, Μπουκοβίνας 2, Παπαβασίλης 3, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής, Τζηράς 2, Ηλιόπουλος, Παπαδιονυσίου 1, Αραμπατζής 1, Παπαντωνόπουλος

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Φ. Βούγιοβιτς, Μ. Βούγιοβιτς 7, Τσάβορ 1, Λάζοβιτς, Τσέπιτς, Μ. Βούγιοβιτς 5, Μιγιούσκοβιτς, Ράντοβιτς 2, Σίμιτς, Καλουτζέροβιτς, Σ. Βούγιοβιτς 1, Σεβάλιεβιτς 1, Μπόζοβιτς 3, Λάσιτσα 1, Άντζελιτς 1, Γκρμπόβιτς 1

Παρατηρητής: Μπάσεφ (Βουλγαρία), Διαιτητές: Κακαντόρ - Νικολάου (Πορτογαλία), Δίλεπτα: 7-7 (Απευθείας κόκκινη: Λιάπης, 57:09) Πέναλτι: 1/2-3/3