Οι Εφηβοι της ΑΕΚ νίκησαν τον Φοίβο στην πρεμιέρα ! - greekhandball.com

Οι Εφηβοι της ΑΕΚ νίκησαν τον Φοίβο στην πρεμιέρα !

Σπουδαία νίκη για την ΑΕΚ στην πρεμιέρα της τελικής φάσης του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων, με 36-30 σε βάρος του Φοίβου Συκεών στο ΔΑΚ Κορυδαλλού.
Ο Καλύβας ήταν ο πρώτος σκόρερ της Ενωσης και του αγώνα  με 13 τέρματα στο ενεργητικό του σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στην επανάληψη, καθώς η ΑΕΚ ξέφυγε στο σκορ μόνο μετά το 40΄ όταν προηγήθηκε με 22-18 και από εκείνο το σημείο εδραίωσε την υπεροχή της.
Ομορφο παιχνίδι, με τον Φοίβο να παίρνει 17 γκολ από τους Κουβράκη-Σιούλη, χωρίς ωστόσο αυτά να είναι αρκετά, καθώς, δέχθηκε 21 τέρματα στην επανάληψη.
Τα πεντάλεπτα : 2-2, 4-5, 6-9, 8-11, 11-13, 15-15 ( ημίχρονο ), 16-17, 18-22, 20-26, 22-29, 25-31, 30-36.
Διαιτητές  : Σκλαβενίτης-Ψύλλος.
Δίλεπτες : 3-3, Πέναλτυ : 5/4-5/4

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ  : Κουλάκης, Παλαμίδας, Ν.Τσιρανίδης, Κ.Τσιρανίδης, Σαουλίδης, Βασιλικάρης 2, Μαντάς 3, Φώτογλου 2, Τραγιάννης, Σιούλης 8, Κουβράκης 9, Γιαννακίδης, Τζιάκης 2, Ντάλος 2, Τσιρδάκης, Μαρκατάτος 2.
ΑΕΚ : Βασιλακάκης, Βρεττός, Πολυχρόνης , Χατζηπαυλής 1, Ραράκος 2, Παππάς 1, Σφακιωτάκης, Βούλγαρης 1, Ματεντζόγλου 3, Καλύβας 13, Πολυζωγόπουλος 4, Πούλιας 7, Βαρδαξόπουλος 4, Εγκαρχος, Παπαδόπουλος, Κολάσης.