Οι Κερκυραίες πήραν το διπλό από τον Φίλιππο - greekhandball.com

Οι Κερκυραίες πήραν το διπλό από τον Φίλιππο

Ντέρμπι έγινε στην Βέροια, όπου ο Κερκυραϊκός κατόρθωσε στα τελευταία λεπτά να πάρει την νίκη με 28-26 απέναντι στον Φίλιππο, σε αναμέτρηση για το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Γυναικών.

Το γεγονός ότι δεν υπήρχε βαθμολογική σημασία στο ματς, απελευθέρωσε ψυχολογικά τις δύο ομάδες που πρόσφεραν παιχνίδι με συναρπαστική εξέλιξη.

Νικολοπούλου και Γιαννοπούλου έμειναν, συνολικά, στα 12 γκολ για τον Φίλιππο ενώ το δίδυμο Σκουρτάϊ-Χ.Κούρκουλου σκόραρε 16 φορές και οδήγησε τον Κερκυραϊκό στην επιτυχία με την αποτελεσματικότητα του.

Τα πεντάλεπτα :  3-2, 3-4, 6-6, 9-9, 12-12, 13-14 ( ημίχρονο ), 15-15, 17-16, 19-17, 21-20, 25-26, 26-28.

Διαιτητές : Mαυρίδης-Κυριάκου.

Δίλεπτες : 4/2    Πέναλτυ : 2/1-4/1

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ : Δημητρίου 1, Τσαγκέρα, Σιώπη, Γιαννοπούλου 5, Σιαράφη, Βακαλφώτη 1, Θεοδωρίδου 5, Νικολοπούλου 7, Καραμήτσου, Παπαδοπούλου 2, Παναγιωτίδου, Παππά, Ιωακειμίδου 2, Γιακουμάκου, Σαρηγιαννίδου 3, Γερουλίδου.

ΚΕΡΚΥΡΑΪΚΟΣ :  Πλασκασοβίτη , Μάμαλου 1, Κοντούλη, Μάστορα 4, Σκουρτάϊ 7, Ξενίδου, Μ.Κούρκουλου 4, Μπίμπα 3, Σκορδίλη, Γαρναβού, Χ.Κούρκουλου 9.