Νίκη κορυφής ο Δούκας ! - greekhandball.com

Νίκη κορυφής ο Δούκας !

Ο Δούκας νίκησε στο ΟΑΚΑ την ΑΕΚ με 37-32 και ισοβαθμεί πλέον με τον Ολυμπιακό στην κορυφή της βαθμολογίας του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΧΑ, με τους '' ερυθρόλευκους '' ωστόσο να υπερτερούν σε διαφορά τερμάτων εάν οι δύο ομάδες μείνουν μαζί έως το τέλος.

Ολυμπιακός και Δούκας έχουν από 26 βαθμούς, μία αγωνιστική πριν την λήξη της κανονικής περιόδου και ακολουθεί ο Αρης Νίκαιας με 24 και 4η είναι η ΑΕΚ με 22 πόντους.

Στην τελευταία αγωνιστική θα παίξουν Ιωνικός Ν.Φ.-Δούκας και Ολυμπιακός-ΑΕΚ.

Στο ημίχρονο η ΑΕΚ προηγείτο με 16-15, αλλά, από το 40΄ και έπειτα ο Δούκας επέβαλε τον ρυθμό του, πήρε διαφορά και εντέλει έφθασε στην επικράτηση.

Πρώτος σκόρερ του Δούκα και του αγώνα ο Μπατής με 10 γκολ, στα 9 τέρματα έφθασε για την ΑΕΚ ο Καλύβας.

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-6, 5-7, 8-10, 11-14, 15-16 (ημίχρονο), 21-20, 24-22, 27-24, 29-24, 33-27, 37-32.

Διαιτητές : Φωτακίδης-Κινατζίδης.

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ (Κώστας Τσαβδαρίδης): Μπάρκας, Αντωνιάδης 1, Δερμάνης, Βασιλείου 7, Χατσατουριάν 8, Μπατής 10, Κολεζάκης 3, Παναγιώτου 4, Πετρουλάκος 1, Βαλκανάς 1, Βλαχάκης 1, Καρακεχαγιάς, Χαριτωνίδης, Παπαχαρτοφύλης 1.

ΑΕΚ (Αλέξης Αλβανός): Βασιλακάκης, Ματετζόγλου 3, Πολυζωγόπουλος 7, Πάλλης, Παπαδόπουλος, Χατζηπαυλής 4, Κολάσης 1, Ματσιρός , Μπαρμπαρούσης 1, Καλύβας 9, Παππάς 1, Πούλης 6, Εγκαρχος, Πολυχρόνης, Βαρδαξόπουλος.

Δίλεπτα: 3-6, Πέναλτι: 3/5-5/5