Η Βασιλική '' έσωσε '' την ΑΕΚ στο ντέρμπι με την Πυλαία - greekhandball.com

Η Βασιλική '' έσωσε '' την ΑΕΚ στο ντέρμπι με την Πυλαία

Η Βασιλική Κίτσιου ισοφάρισε  σε 22-22 για την ΑΕΚ στην εκπνοή του αγώνα με την Πυλαία  στο Final 5 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος και πλέον όλα είναι ανοιχτά για την διεκδίκηση του τίτλου στη διοργάνωση που πραγματοποιείται στη Μίκρα.

Η πρωτιά είναι πολύ πιθανό ότι θα κριθεί στο τέλος σε διαφορά τερμάτων καθώς διόλου δεν αποκλείεται να οδηγηθούμε σε ισοβαθμία.

Η AEK προηγείτο στο πρώτο ημίχρονο, έστω με μόνο 1-2 γκολ ενώ στην επανάληψη το ματς ήταν αμφίρροπο και στο τέλος η Πυλαία πέρασε μπροστά με  22-21 ( στο 59.45'' με την Κουκμίση ), αλλά, ακολούθησε η ισοφάριση από την Κίτσιου στο 59.48''.

Αρκετά λάθη και από τις δύο ομάδες, έκδηλη η νευρικότητα λόγω της σημασίας του αγώνα, αλλά, ας μη ξεχνάμε το νεαρό της ηλικίας και ότι ΟΛΑ τα παιδιά καταβάλλουν αξιέπαινη προσπάθεια.

Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Κουκμίση με 10 γκολ ενώ η Πατρώνη σκόραρε 8 φορές για την ΑΕΚ.

Πολύ καλή η γκολκίπερ της Πυλαίας Καπρινιώτη.

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-4, 7-7, 9-7, 11-9, 12-11 (ημίχρονο), 13-13, 15-14, 17-17, 18-18, 21-20, 22-22.

ΑΕΚ : Τσικνή, Κίτσιου 5, Ψαριώτη 2, Κουτροδήμου, Κάτσικα 3, Παπαϊωάννου, Ζαφειροπούλου, Α. Μετάι 2, Λυτρίβη, Σαρκίρη, Βερβέρη, Μανωλοπούλου, Μπανάση 2, Μετάι Ε., Πατρώνη 8.

ΑΕΣΧ ΠΥΛΑΙΑΣ : Παζβαντίδη Γ., Αμπατζίδου 1, Σούσκα, Καπρινιώτη 1, Κουκμίση 10, Νέγκα, Τσιγαρίδα 3, Μάλλε, Βορβολάκου, Πζβαντίδη Κ., Τζοβάρα, Τσώνη, Βασιλειάδου 6, Σπυρολλάρι, Ζήση 1, Παναγιωτίδου.

Διαιτητές: Θεοδοσίου-Χαρίτσος

Δίλεπτα: 5-0. Πέναλτι: 3/4-2/2.