Η εμπειρία της Α1 έκανε τη διαφορά για την Προσοτσάνη με τον Φίλιππο... - greekhandball.com

Η εμπειρία της Α1 έκανε τη διαφορά για την Προσοτσάνη με τον Φίλιππο...

Η Προσοτσάνη πήρε πολύτιμη νίκη στο Final 5 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, απέναντι στον Φίλιππο Βέροιας με 29-27, στη Μίκρα.
Με καθοριστική την βοήθεια στο σκοράρισμα από την Τσιαμουρά με 16 γκολ, την Ζαμπά με 7, την Σπουρίδου με 3  και την Νούση με 2 ( οι τέσσερις τους σημείωσαν τα 28 από τα 29 τέρματα της ομάδας τους ) , η Προσοτσάνη έφθασε στην κατάκτηση των 2 βαθμών, αξιοποιώντας ιδανικά τις εμπειρίες των αθλητριών της από τη συμμετοχή τους στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Κατηγορίας.
Για τον Φίλιππο Βέροιας, τα 12 γκολ της Νικολοπούλου δεν ήταν αρκετά, ωστόσο, η ομάδα της Ημαθίας ήταν έως το τέλος του ματς ανταγωνιστική, διεκδίκησε το θετικό αποτέλεσμα, ωστόσο, έχασε στις λεπτομέρειες καθώς ήταν διαρκώς σε επαφή με το σκορ, αλλά, σταθερά έμενε πίσω και '' κυνηγούσε '' την αντίπαλο της, που είχε προβάδισμα.

Τα πεντάλεπτα : 2-1, 6-5, 9-8, 12-10, 13-12, 15-14 ( ημίχρονο ), 17-15, 20-18, 23-21, 25-23, 26-25, 29-27.
Διαιτητές : Γκόγκας-Σαχίνογλου.
Δίλεπτες : 2-5, Πέναλτυ : 3/3-7/7.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ :   Κατσιγιάννη, Τόλιου, Ε.Χαλβατζή, Μελαδίνη, Σπυρίδου 3, Νούση 2, Ιωαννίδου 1, Τσαλκίδου, Παπαδοπούλου,  Ζαμπά 7, Τσιαμουρά 16, Τσιόκα, Γορδή, Μ.Χαλβατζή, Αβραάμ, Ράμα.
ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ : Δημητρίου 1, Τσαγκερά , Παπαδοπούλου 5,  Σαρηγιαννίδου 3, Παππά, Σιαράφη, Βακαλφώτη 3, Θεοδωρίδου 2, Νικολοπούλου 12, Παναγιωτίδου, Τσαγγαρού, Σιώπη, Καραμήτσου, Γιαννοπούλου 1, Σγουρού.