AEK έτοιμη για κούπα! - Η Ένωση κυριάρχησε του Ολυμπιακού στον ημιτελικό του Κυπέλλου και αύριο (30/04) θα κοντραριστεί με την Πυλαία - greekhandball.com

Η ΑΕΚ, που ήταν αποφασισμένη για την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου Ανδρών και το απέδειξε, αναδείχθηκε ως η μεγάλη νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού της διοργάνωσης, στο ντέρμπι με αντίπαλο τον Ολυμπιακό, και στον αυριανό (30/04) τελικό (σ.σ. ο όγδοος, στον οποίο θα συμμετάσχει, στην ιστορία της, στο Κύπελλο), που θα διεξαχθεί, όπως και οι ημιτελικοί, στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης της Κοζάνης, στοχεύει στην κατάκτηση του πέμπτου της τροπαίου στον θεσμό, κόντρα στην Πυλαία.

Το σύνολο του Δημήτρη Δημητρούλια προηγήθηκε για πρώτη φορά (4-3) στο 9ο λεπτό. Οι Ερυθρόλευκοι παρέμεναν κοντά στο σκορ, και με τέρματα του Οστρούσκο, που ήταν εξαιρετικός κυρίως στο πρώτο μέρος, πίεζαν ασφυκτικά την ΑΕΚ. Ωστόσο, η Ένωση, για την οποία έκανε καθοριστικές επεμβάσεις σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού ο τερματοφύλακάς της, Μπουκοβίνας, δεν έχασε τον έλεγχο και το ημίχρονο έληξε 13-11. Οι Μυλωνάς, Λέμος, Μόγια, Τζηράς, επίσης ξεχώρισαν για την ΑΕΚ, ενώ από την άλλη πλευρά, εκτός του Οστρούσκο, στην προσπάθεια του Ολυμπιακού συνέβαλαν σημαντικά τόσο ο Δομπρής, όσο και ο γκολκίπερ, Μπάουερ.

Στο 36ο λεπτό, οι Πειραιώτες έφεραν το ματς στα ίσα (15-15) και στο 40ο λεπτό ισοφάρισαν ξανά (17-17). Στην συνέχεια, ωστόσο, η ΑΕΚ ανέκτησε τα ηνία, αξιοποίησε τις λανθασμένες επιλογές του Ολυμπιακού, οι παίκτες του οποίου σε κρίσιμα σημεία δεν φάνηκαν συγκεντρωμένοι και αποτελεσματικοί, και έτσι η Ένωση διηύρηνε και πάλι το προβάδισμά της. Η ΑΕΚ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο, δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό της και επικράτησε δίκαια.

ΑΕΚ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 28-24

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 5-4, 7-5, 10-8, 13-11 (ημίχρονο), 15-13, 17-17, 19-17, 23-19, 25-22, 28-24

ΑΕΚ: Στεφάνοβιτς 1, Τζηράς 5, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 6, Άντζελιτς, Μυλωνάς 6, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 2, Μόγια 5, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Καλόμοιρος, Κεδέρης

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοτανίδης, Κρητικός, Καραμπουρνιώτης 1, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 7, Αραπακόπουλος, Πασσιάς, Μοντόρο 2, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 9, Μπάουερ

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν, Δίλεπτα: 5-2, Πέναλτι: 5/6 – 5/7