Στον... δρόμο του ονείρου η Εθνική Ανδρών, που απέκτησε προβάδισμα πρόκρισης επί της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης! - greekhandball.com

Τεράστια νίκη πέτυχε η Εθνική Ανδρών της Ελλάδας επί της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης, με 24-17, στο κλειστό γυμναστήριο Κανήθου (Χαλκίδα), «Τ. Καμπούρης», σε ματς για τα πλέι οφ του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος 2023. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα τα... έδωσε όλα, αγωνίστηκε έχοντας πλάνο, με ψυχή και πάθος, μπροστά σε 800-900 θεατές. Το Σάββατο (19/03), η Γαλανόλευκη θα αντιμετωπίσει εκ νέου την αποψινή της αντίπαλο, εκτός έδρας, με στόχο να προκριθεί στην 2η προκριματική φάση της διοργάνωσης, στην οποία, εφόσον ξεπεράσει το εμπόδιο της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης, θα συναντήσει το Μαυροβούνιο (13 και 16 Απριλίου), ώστε να διεκδικήσει την συμμετοχή της στην τελική φάση του Παγκοσμίου.

Η Ελλάδα πέτυχε το πρώτο τέρμα του παιχνιδιού, όμως στο 7ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 1-3. Η Εθνική μας σκόραρε ξανά μετά από 10 λεπτά (2-3) και ισοφάρισε (3-3) στο 13ο λεπτό. Τρία λεπτά αργότερα, η Γαλανόλευκη πήρε και πάλι το προβάδισμα (5-4) με πέναλτι που εκτέλεσε ο αρχηγός της Εθνικής μας, Μάλλιος (5/6 στα πέναλτι που εκτέλεσε ο ίδιος), ο οποίος πραγματοποίησε ηγετική εμφάνιση σημειώνοντας 13 τέρματα και μαζί με τον τερματοφύλακα, Μπουκοβίνα, η εξαιρετική παρουσία (17 επεμβάσεις, 50% ποσοστό επιτυχίας) του οποίου ήταν καθοριστική στην επικράτηση της Εθνικής μας, ήταν οι πολυτιμότεροι της ομάδας του Γιώργου Ζαραβίνα. Από το 16ο λεπτό, η Ελλάδα ήλεγχε τον ρυθμό του αγώνα, ήταν αποτελεσματική στην άμυνα, όμως δεν έβρισκε αρκετές διεξόδους στην επίθεση, στην οποία ορισμένες φορές οι παίκτες της έκαναν λανθασμένες μεταβιβάσεις και σπαταλούνταν, έτσι, ευκαιρίες, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμείνει χαμηλά στο πρώτο μισάωρο (10-8).

Στην επανάληψη, ο ρυθμός ήταν πιο γρήγορος. Το σύνολο του μαέστρου, Γιώργου Ζαραβίνα, διηύρηνε το προβάδισμα, χάρη στην αποφασιστικότητα σε άμυνα και επίθεση, όπου οι διεθνείς μας λειτουργούσαν οργανωμένα, ψύχραιμα και συγκεντρωμένα. Μολονότι ο πολύπειρος (αγωνίζεται στην Φλένσμπουργκ, ομάδα του Τσάμπιονς Λιγκ) γκολκίπερ της Βοσνίας/Ερζεγοβίνης, Μπούριτς (14 επεμβάσεις, 37% ποσοστό επιτυχίας), ο οποίος «κράτησε» την ομάδα του, βρέθηκε σε πολύ καλή βραδιά, η Εθνική μας, που παρουσίασε βελτιωμένη εικόνα στο δεύτερο μέρος, κατάφερε να επιβληθεί στον αγωνιστικό χώρο και στο 49ο λεπτό προηγούνταν με έξι τέρματα διαφορά (20-14). Στο 52ο λεπτό αντίκρισε την κόκκινη κάρτα ο Κανδύλας, ο οποίος χρεώθηκε τρίτη δίλεπτη αποβολή. Η Ελλάδα, παρ' όλα αυτά, έφτασε να προηγείται με επτά τέρματα διαφορά (23-16) στο 57ο λεπτό και το ζήτημα ήταν, πλέον, να διατηρήσει την απόστασή της στο σκορ σε σχέση με την αντίπαλο της ενόψει του επαναληπτικού, γεγονός που πέτυχε. Μάλιστα, στην εκπνοή, θα μπορούσε να σημειώσει ακόμα ένα τέρμα, όμως ο Μάλλιος δεν μπόρεσε να στείλει, μετά από εκτέλεση πέναλτι, την μπάλα στα δίχτυα (άουτ).

Σημειώνεται πως στο γήπεδο βρέθηκαν ο Υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης, ο Γενικός Γραμματέας Αθλητισμού, Γιώργος Μαυρωτάς, καθώς επίσης και πάρα πολλά παιδιά από Ακαδημίες ομάδων, τα οποία στήριξαν ένθερμα την προσπάθεια της Εθνικής μας.

ΕΛΛΑΔΑ - ΒΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ 24-17

Τα πεντάλεπτα: 1-1, 1-3, 4-4, 7-5, 9-6, 10-8 (ημίχρονο), 13-10, 15-13, 17-13, 20-14, 21-15, 24-17

ΕΛΛΑΔΑ (Γ. Ζαραβίνας): Κωστακίδης, Τζωρτζίνης, Λιάπης, Μυλωνάς 4, Μάλλιος 13, Μιχαηλίδης 1, Πασσιάς 1, Μπουκοβίνας, Παπαβασίλης 1, Καραμπουρνιώτης, Δομπρής, Τζηράς 3, Κανδύλας, Κρητικός, Αραμπατζής 1, Παπαντωνόπουλος

BΟΣΝΙΑ/ΕΡΖΕΓΟΒΙΝΗ (Τ. Κόλινα): Μπόγιτς, Όβτσινα 1, Χέρτσεγκ, Κάντριτς, Μεχμέντσεχατσιτς, Μπούριτς, Χάσελιτς 2, Χαμίντοβιτς 1, Λούκιτς 2, Σόλιτς 1, Βέγκαρ, Πέριτς 1, Νταβίντοβιτς 1, Γιοζίνοβιτς 4, Γκράτζιαν 4, Μούχοβιτς

Διαιτητές: Πιχόν-Ρεβερέ (Γαλλία), Παρατηρητής: Ράντσικ (Σλοβακία), Δίλεπτα: 7-5 (Κόκκινη: Κανδύλας, 52:20, τρίτη δίλεπτη), Πέναλτι: 5/7-1/2