Πρώτο βήμα από τον ΠΑΟΚ με την λαβωμένη Νέα Ιωνία - greekhandball.com

Πρώτο βήμα από τον ΠΑΟΚ με την λαβωμένη Νέα Ιωνία

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε με προβάδισμα τη σειρά των τελικών στο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής Γυναικών καθώς κατέβαλε με 20-15 την Νέα Ιωνία στη Μίκρα.

Συνολικά, ο ΠΑΟΚ ήταν καλύτερος αν και η ροή του αγώνα κρίθηκε κυρίως από την εικόνα του πρώτου μέρους με το 11-4 υπέρ των γηπεδούχων να παίζει καταλυτικό ρόλο.

Στην επανάληψη ( και μετά το 35΄ ) η Νέα Ιωνία βρήκε ρυθμό, αλλά, με την διαφορά ήδη  στα 10 γκολ ( 14-4 ), δεν ήταν εφικτό να αλλάξουν τα δεδομένα της αναμέτρησης.

Με 5 ξένες αθλήτριες έπαιξε ο ΠΑΟΚ και μόλις με 1 η Νέα Ιωνία.

Τη δική του σημασία έχει το γεγονός ότι η Νέα Ιωνία προετοιμάσθηκε κάτω από δύσκολες συνθήκες, δοθέντος επιπλέον ότι αρκετές αθλήτριες της ήταν με γρίπη και έλειψαν από προπονήσεις της ομάδας, που ωστόσο πάλεψε με όλες τις δυνάμεις που είχε και ( έστω και αν δεν είχε καλή απόδοση ) στάθηκε με αξιοπρέπεια σε ακόμα ένα ματς με χαμηλό σκορ ανάμεσα στις δύο διεκδικήτριες του τίτλου, που πάντα έχουν αγώνες-ντέρμπι.

Τα πεντάλεπτα: 1-0, 3-1, 5-2, 7-2, 10-3, 11-4 (ημίχρονο ), 14-4, 15-7, 16-9, 19-11, 20-13, 20-15.

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 5, Αμβροσιάδου, Τσικνάκη, Μεντεσίδου 1, Βράνσιτς 3, Καραχαρίση 1, Τάκη 1, Σεβδίλη, Νίκολιτς 3, Μποριζόφσκα 3, Γκρμπάβτσεβιτς 2, Αργυροπούλου, Μπουράτο 1, Χριστοφόρις, Ζενέλι, Δημάκου

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ (Ζιβούλοβιτς): Μ. Κεπεσίδου, Μανιά 2, Γιαννοπούλου, Ανδρίτσου 2, Κοτρώτσιου, Σαραντάκου, Κολλύρη, Καρέλα 1, Μακρή, Φράγκου 1, Ν. Κεπεσίδου 2, Κοντοστεργίου, Ντιμτσούδη, Νταβίντοβιτς 1, Κωνσταντινίδου 2, Στουγιαννίδου 4.

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος- Μπέτμαν, Κόκκινη: 56:34 Μποριζόφσκα (τρία δίλεπτα), Δίλεπτα: 5-4, Πέναλτι: 3/4-2/4