Προβάδισμα ανόδου για την ΧΑΝΘ! - greekhandball.com

Προβάδισμα ανόδου για την ΧΑΝΘ!

Νίκη με τέσσερα γκολ διαφορά (31-27) πέτυχε στην έδρα της η ΧΑΝΘ επί του Φοίβου Συκεών και «κάλυψε» έτσι την διαφορά της εκτός έδρας ήττα της (29-26) από την ομάδα των Συκεών, στην 2η αγωνιστική της Β' φάσης (2ος όμιλος, θέσεις 1-6) της Α2 Ανδρών. Πλέον, λοιπόν, η ΧΑΝΘ έχει πλεονέκτημα επί του Φοίβου στην διπλή ισοβαθμία (αμφότερες οι ομάδες έχουν 14 πόντους) και εάν επικρατήσει εκτός έδρας των Κυκλώπων Αλεξανδρούπολης στην 6η και τελευταία «στροφή» της δεύτερης φάσης του Πρωταθλήματος (Φοίβος Συκεών - ΑΟ Κοζάνης το άλλο κρίσιμο παιχνίδι), τότε θα προβιβαστεί στην Handball Premier.

Η ΧΑΝΘ προηγούνταν στην μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου μισαώρου, όμως ο Φοίβος κατάφερε να ισοφαρίσει (25ο λεπτό, 11-11). Παρ' όλα αυτά, η γηπεδούχος ομάδα βρισκόταν μπροστά στο ημίχρονο με 14-12. Στην επανάληψη, η ΧΑΝΘ είχε τα ηνία, αν και οι φιλοξενούμενοι πίεζαν ασφυκτικά έως το 50ο λεπτό. Στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, η ΧΑΝΘ απέκτησε διαφορά ασφαλείας και τελικά κυριάρχησε.

XANΘ - ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ 31-27

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 8-6, 9-8, 11-11, 14-12 (ημίχρονο), 15-15, 19-17, 20-19, 24-22, 28-24, 31-27

ΧΑΝΘ: Μουρατίδης, Μηλόπουλος, Τσιρογιάννης, Παπαδόπουλος, Τζίνεβης 6, Καράγγελος 5, Πάντζιος, Βασιάδης 4, Ανδρεαδάκης 2, Πετρίδης 3, Μπίλλιας, Τσαγκαράκης 1, Γιαννακίδης, Σαρηγιαννίδης 6, Βαρδάκας 4, Κοκώνης

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ: Ντιτς, Ατσίμοβιτς 4, Ντέλιτς 1, Αθανασιάδης 1, Βραχιολίδης 1, Δελιάς, Δούγιας 11, Ελοζιέουα 3, Ιωαννίδης, Μουταφίδης, Παντικίδης, Παπαδόπουλος, Πατσιάς 2, Σαράφης, Σιγγιρίδης 4, Μαρκατάτος

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Μπέτμαν, Δίλεπτα: 6-7, Πέναλτι: 3/4 – 6/6