Στην 4η θέση ο Διομήδης Άργους, που επιβλήθηκε του Αερωπού Έδεσσας σε ματς με φοβερό φινάλε! (vid) - greekhandball.com

Την προνομιούχο, υπό προϋποθέσεις*, για την έξοδο στην Ευρώπη 4η θέση εξασφάλισε ο Διομήδης Άργους, ο οποίος επικράτησε με 25-26 του Αερωπού Έδεσσας στα τελευταία είκοσι δευτερόλεπτα, χάρη σε τέρμα του Μπακ στο 59:41 και ακολούθως χάρη σε σωτήρια απόκρουση του Τερλέτσκι.

Οι γηπεδούχοι προηγούνταν σε όλο το πρώτο μέρος και μάλιστα στο ημίχρονο βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με έξι τέρματα διαφορά (18-12). Ωστόσο, οι «Λύκοι» μείωσαν προοδευτικά στην επανάληψη, ισοφάρισαν γύρω στο 50ο λεπτό και τελικά κατάφεραν να πανηγυρίσουν μία πολύ μεγάλη νίκη.

*Αν μία εκ των δύο φιναλίστ του τελικού του Κυπέλλου δεν έχει τερματίσει εντός της τετράδας του Πρωταθλήματος, τότε εκείνη εξασφαλίζει το 4ο «εισιτήριο», που οδηγεί στην Ευρώπη. Σημειώνεται πως η Πυλαία, που δεν έχει τερματίσει εντός της 4άδας του Πρωταθλήματος, θα μετάσχει στα ημιτελικά του Κυπέλλου και επομένως έχει πιθανότητες, για να βρεθεί στον τελικό και έτσι να εξασφαλίσει θέση στην Ευρώπη.

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ - ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 25-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 7-4, 11-6, 13-8, 16-9, 18-12 (ημίχρονο), 18-15, 19-17, 22-18, 22-21, 23-23, 25-26

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ: Δάιος, Τσέλιος 2, Μήγγας 1, Γάτσης, Κράλλης 5, Μπούτκαρης, Βέρεμτσουκ 1, Μυλωνάς, Μαρίνος, Πετρίτσκο 4, Μποτσκάρεφ 5, Κυριακού 2, Γιαννούσης, Γερμασέβιτς 5

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Τζίμπουλας 6, Αναγνωστόπουλος, Μούγιτς Γ. 1, Μάλλιος 4, Τερλέτσκι, Χατζηκωνσταντίνου, Λαστσάκοφ 1, Κωστούλας, Σιατιρλής, Μπακ 2, Μπεντζιλαλί, Μάνθος 7, Τσερνικάου, Μανασάκης, Μούγιτς Τ. 2, Ντε Ολιβέιρα 3

Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης, Δίλεπτα: 3-4 (Κόκκινη: Μήγγας, 58:25, τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 5/6 - 4/4