Πρώτοι δύο βαθμοί για την Νέα Ιωνία στα πλέι οφ της Α2 Ανδρών - greekhandball.com

Πρώτοι δύο βαθμοί για την Νέα Ιωνία στα πλέι οφ της Α2 Ανδρών

Η Νέα Ιωνία επιβλήθηκε εντός έδρας με 20-18 του Πανελληνίου, σε ματς για την 3η αγωνιστική της Β' φάσης (1ος όμιλος, θέσεις 1-6) της Α2 Ανδρών και κατέκτησε έτσι τους πρώτους της δύο βαθμούς στα πλέι οφ του Πρωταθλήματος.

Ο Πανελλήνιος προηγούνταν στα πρώτα δέκα λεπτά, όμως οι γηπεδούχοι πήραν στην συνέχεια το προβάδισμα και στο ημίχρονο βρίσκονταν μπροστά στο σκορ με 10-8. Στο 40ο λεπτό το παιχνίδι ήταν ισόπαλο, 12-12, ωστόσο η Νέα Ιωνία κατάφερε να ελέγξει και πάλι τον ρυθμό και παρά την πίεση που της ασκούσαν οι φιλοξενούμενοι διατήρησε τα ηνία και επικράτησε.

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ - ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 20-18

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-4, 5-4, 7-6, 8-7, 10-8 (ημίχρονο), 11-10, 12-12, 16-12, 17-14, 18-16, 20-18

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Ξυχαλίδης, Ράμμος 2, Κούτσης 1, Τσακουλής 1, Στέφανι, Αντωνόπουλος 1, Μπενιάς 1, Ιατρίδης 3, Γκουλής, Κυριαζόγλου 3, Οικονόμου 5, Κρητικός 3, Γαρίδας

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ: Βλαχοθανάσης, Ζαφείρης 2, Κωστόπουλος, Ξανθόπουλος 1, Παντελόπουλος, Μαραμαθάς, Βερτζώνης 1, Παπαδόπουλος-Βελλής, Νάκος 5, Μαυρομάτης, Οικονόμου 4, Ζιώγας 1, Καραγκιοζίδης 1, Διάρας, Αλικάκος 3

Διαιτητές: Καρυδάκης-Γιακαλής, Δίλεπτα: 5-2 (Κόκκινη: Αντωνόπουλος, 54:58, τρίτη δίλεπτη), Πέναλτι: 0/1-1/3