Ο ΠΑΟΚ επικράτησε, αλλά αποκλείστηκε από την συνέχεια του EHF European Cup - greekhandball.com

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε, αλλά αποκλείστηκε από την συνέχεια του EHF European Cup

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε εντός έδρας με 28-27 της Μιναούρ Μπάια Μάρε, στο δεύτερο παιχνίδι της φάσης των «16» του EHF European Cup, όμως αποκλείστηκε από την συνέχεια, αφού στο πρώτο ματς είχε ηττηθεί με 32-21 στη Ρουμανία.

Ο Δικέφαλος του Βορρά βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ στο 5ο λεπτό (3-2), ισοφαρίστηκε τρεις φορές πριν η φιλοξενούμενη ομάδα πάρει το προβάδισμα (6-7) και στο 17ο λεπτό έχανε με 6-9. Στο 20ο λεπτό, η Μπάια Μάρε προηγούνταν με 7-12, στο 22ο λεπτό η διαφορά ήταν ακόμη στα πέντε τέρματα (9-14), όμως οι Θεσσαλονικείς είχαν καταφέρει να μειώσουν στο ένα γκολ (14-15) πριν από την λήξη του πρώτου μέρους.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα, στο 42ο λεπτό η Μπάια Μάρε προηγήθηκε με 17-18 και η ομάδα του Πάνου Γούσιου ανέκτησε τα ηνία στο 52ο λεπτό (23-22). Οι Ασπρόμαυροι, μολονότι ισοφαρίστηκαν πέντε φορές πριν από το φινάλε, κατάφεραν να βρουν δίχτυα δευτερόλεπτα πριν από την λήξη της αναμέτρησης και κυριάρχησαν, ωστόσο αυτό δεν στάθηκε αρκετό, για να εξασφαλίσουν την πρόκριση.

ΠΑΟΚ – ΜΠΑΪΑ ΜΑΡΕ 28-27 (ημίχρονο:14-15)

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Δεληζάνος, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 1, Μέντουριτς 6, Αποστόλου 1, Μπάρμπας, Βαφείδης 1, Σεϊρεκίδης, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 2, Τριανταφυλλίδης 2, Γιορανίδης 1, Μισαηλίδης 2, Στογιάνοβιτς 7, Τζωρτζίνης 3

ΜΠΑΪΑ ΜΑΡΕ: Ποπ Ρ., Μπουγκουλέτ, Τέκα 1, Βούγιοβιτς 3, Αρντελεάν 1, Τερέκοφ, Χούτα 1, Καμπούτ 3, Κιπ 3, Μπουσεκάν 2, Τσεπρέγκι 6, Ποπ Ε. 1, Ντα Σίλβα Μολίνο 4, Μπέρα 2, Μπουζογκανί

Διαιτητές: Φουκάλα – Μοχίλα (Τσεχία), Δίλεπτα: 2-5, Πέναλτι: 2/3 – 1/2