Κυρίαρχος ο Δούκας κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας - greekhandball.com

Κυρίαρχος ο Δούκας κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας

Φωτογραφία από την σελίδα του Δούκα στο Facebook

Ο Δούκας επικράτησε, αν και δύσκολα, του Φιλίππου Βέροιας με 30-28, σε ματς για την 3η αγωνιστική των πλέι άουτ της Handball Premier, το οποίο διεξήχθη στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, την οποία η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων χρησιμοποιεί προσωρινά ως έδρα, έως ότου αποκατασταθούν οι φθορές στο «Δαΐς». Έπειτα από αυτή την νίκη, το σύνολο του Κωστή Μπούνα αναζητά έναν ακόμα βαθμό στα τρία εναπομείναντα ματς, ώστε να εξασφαλίσει την παραμονή του.

Οι φιλοξενούμενοι βρίσκονταν για 15 λεπτά μπροστά στο σκορ, όμως στην συνέχεια οι Κυανόλευκοι ισορρόπησαν και προηγήθηκαν. Ωστόσο, το ημίχρονο έληξε με ισόπαλο σκορ, 15-15. Στην επανάληψη, ο Δούκας διατηρούσε τα ηνία σε όλη την διάρκεια και τελικά κυριάρχησε.

Σημειώνεται πως ο Γερουλάνος αποβλήθηκε με κόκκινη και μπλε κάρτα για αντιαθλητικό χτύπημα σε αντίπαλο.

ΔΟΥΚΑΣ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 30-28

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 4-6, 7-8, 10-10, 13-12, 15-15 (ημίχρονο), 17-16, 20-17, 23-20, 26-21, 27-23, 30-28

ΔΟΥΚΑΣ: Μαρκατάτος, Παγιάτης 2, Τσιγαρίδας 4, Κοβάνης, Τζανιδάκης, Γερουλάνος 1, Μπατής, Νικολίνταης, Πάνου 5, Ντούνης 2, Γιάντσα 1, Αποστολίδης, Ιβάνοβιτς 6, Κολλύρης, Γιόσμου 1, Στεφανίτσης 8

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Μποροντάι, Κωστακίδης 5, Ρίζος, Μέχιτς 1, Εμμανουήλ, Σόφρανατς, Κουκουτσίδης 4, Καραγιοβάνης, Κυριακίδης, Μούγιτς 4, Φιλόσογλου 3, Στανκίδης, Άγκοβιτς 1, Παπαδόπουλος 5, Σαμάρσκι 4, Παπαγιάννης 1

Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Βήτας, Δίλεπτα:3-7 (Κόκκινη-Μπλε: Γερουλάνος, 59:03), Πέναλτι: 2/5-2/2

*Όπως γράφτηκε στο φύλλο αγώνος: «Στο 59:03 του αγώνα αποβλήθηκε με κόκκινη-μπλε ο Γερουλάνος για απερίσκεπτη ενέργεια. Συγκεκριμένα, ύστερα από υπόδειξη για ελεύθερη ρίψη υπέρ της ομάδας του, βρισκόμενος στο έδαφος χτύπησε με την γροθιά του το πόδι του αντιπάλου του. Το δελτίο του αθλητή κρατήθηκε».