Νικητής ξανά ο ΠΑΟΚ επί της Νέας Ιωνίας - greekhandball.com

Νικητής ξανά ο ΠΑΟΚ επί της Νέας Ιωνίας

Για δεύτερη φορά μέσα σε τρεις ημέρες, ο ΠΑΟΚ επικράτησε (27-21) της Νέας Ιωνίας, αυτή την φορά (σ.σ. η πρώτη στον τελικό του Κυπέλλου Γυναικών) εντός έδρας στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής των πλέι οφ της Α1 Γυναικών.

Ο Δικέφαλος του Βορρά, που ήταν ανώτερος σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης και δεν έχασε σε κανένα σημείο της το προβάδισμα, προηγούνταν με 17-12 στο ημίχρονο. Στο 35ο λεπτό βρισκόταν μπροστά με επτά γκολ διαφορά (20-13), πέντε λεπτά πριν από το φινάλε η αθηναϊκή ομάδα είχε απόσταση τεσσάρων τερμάτων (24-20), όμως ο ΠΑΟΚ παρέμεινε αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση και τελικά κυριάρχησε.

ΠΑΟΚ - ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ 27-21

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 4-1, 7-2, 9-6, 13-8, 17-12 (ημίχρονο), 20-13, 21-16, 22-18, 24-19, 24-20, 27-21

ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 4, Μπατζαρακούδη 3, Μεντεσίδου, Βράνσιτς 3, Καραχαρίση, Τάκη, Σεβδίλη 2, Ζένελι 1, Νίκολιτς 2, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάφτσεβιτς 2, Αργυροπούλου, Μπουράτο 8, Αμβροσιάδου, Χριστοφόρις

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ: Κεπεσίδου Μ., Μανιά 2, Μουρατίδου, Ανδρίτσου 4, Κοτρώτσιου, Κολλύρη, Καρέλα 2, Μακρή, Φράγκου, Ντιμτσούδη, Κεπεσίδου Ν. 4,  Κοντοστέργιου 1, Χαριτίδη, Νταβίντοβιτς, Κωνσταντινίδου 1, Στουγιαννίδου 7

Διαιτητές: Πατιός - Τσιάνας, Δίλεπτα: 4-0, Πέναλτι: 1/2 - 1/4