Ο Αθηναϊκός κυριάρχησε του Ηλυσιακού σε παιχνίδι με ανατροπές - greekhandball.com

Ο Αθηναϊκός κυριάρχησε του Ηλυσιακού σε παιχνίδι με ανατροπές

Σημαντική νίκη επί του Ηλυσιακού πανηγύρισε ο Αθηναϊκός, που επικράτησε εντός έδρας με 33-28, στο πλαίσιο της 10ης και τελευταίας αγωνιστικής της Α2 Ανδρών (1ος όμιλος-Β' υποόμιλος).

Οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν στα πρώτα πέντε λεπτά, ωστόσο ο Αθηναϊκός ανέλαβε τα ηνία. Παρ' όλα αυτά, ο Ηλυσιακός ανέκτησε το προβάδισμα σχετικά άμεσα και στο ημίχρονο προηγούνταν με 15-17. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι βρέθηκαν ξανά σε θέση «οδηγού» γύρω στο 50ο λεπτό, διατηρήθηκαν μπροστά στο σκορ μέχρι το φινάλε και κατάφεραν τελικά να κατακτήσουν τους δύο βαθμούς.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ 33-28

Τα πεντάλεπτα: 1-3, 5-4, 6-6, 9-10, 12-13, 15-17 (ημίχρονο), 15-19, 18-21, 21-22, 25-23, 28-26, 33-28

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παντελάκης, Πέρρος 6, Σταυρινόπουλος 3, Τσικριτέας 6, Ρηγανάκος, Κραουνάκης, Γιαννέτος, Μαγκαφουράκης, Κατσίκης 6, Ορφανόπουλος 3, Παπαϊωάννου, Μπεκιάρης 1, Φάμπατς 8, Λογοθέτης, Σομπιρακούλ, Τσεύλικος

ΗΛΥΣΙΑΚΟΣ: Μπελεχρής, Τσέτσος 4, Χαραλαμπίδης Γ. 8, Χαραλαμπίδης Μ., Μπαρμπαράκης 7, Δούγιας 4, Διαμαντάκος, Γουναράς 1, Γεωργίου, Κωσταπαππάς, Καραμπάτζος, Λουκιδέλης 1, Μαξούτι 1, Στυλιανός 2, Τζεβελέκης, Πραμαντιώτης

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Βήτας, Δίλεπτα: 5-7, Πέναλτι: 3/5-2/3

*Ο αγώνας ξεκίνησε με μιάμιση ώρα καθυστέρηση λόγω προηγούμενου αγώνα πετοσφαίρισης.