Κέρδος με την Ισπανία ο πόντος... - greekhandball.com

Κέρδος με την Ισπανία ο πόντος...

Στην ανωτερότητα της υπερδύναμης Ισπανίας υποκλίθηκε η Εθνική Εφήβων, γνωρίζοντας την ήττα με 23-12 στον 6ο της αγώνα στην 18η Μεσογειάδα της Άγκυρας.

Παρά την ήττα η Εθνική μας κατάφερε να πάρει έναν πόντο από τον αγώνα, κερδίζοντας το πρώτο 15λεπτο με 5-4, ενώ θα μπορούσε να επικρατήσει και στο τρίτο 15λεπτο, αφού έχασε πέναλτι με το σκορ στο 4-4 με τους Ισπανούς να επικρατούν 5-4 με γκολ, 8 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Η Εθνική έχει συγκεντρώσει έως τώρα 15,5 πόντους, ενώ απομένουν δύο ματς μέχρι το τέλος της Α’ φάσης,  με το Κουβέιτ  και αύριο (08:00) με την Αίγυπτο.

Ο Ομοσπονδιακός τεχνικός Γιάννης Πηλαλίδης σχολίασε στο γραφείο Τύπου της ΟΧΕ: «Παίξαμε με δύο αντιπάλους ανώτερου επιπέδου από εμάς. Τόσο η Κροατία, όσο και η Ισπανία είναι υπερδυνάμεις του αθλήματος.

Προσπαθήσαμε να είμαστε μέσα στα παιχνίδια και σε μεγάλο βαθμό δείξαμε ότι έχουμε και δυνατότητες και θέληση. Μας μένει μία πικρία για το τρίτο 15λεπτο με την Ισπανία, αφού μπορούσαμε να κερδίσουμε στο επιμέρους σκορ, αλλά αυτά είναι μαθήματα που θα φανούν πολύ χρήσιμα στα παιδιά.

Μόνο θετικό είναι το γεγονός ότι έχουμε την ευκαιρία να παίξουμε τόσο δυνατά παιχνίδια, που θα βοηθήσουν μελλοντικά τόσο σε ομαδικό, όσο και σε ατομικό επίπεδο, αυτός είναι εξάλλου και ο βασικός λόγος της παρουσίας μας εδώ».

Ελλάδα- Ισπανία 12-23 (5-4, 3-14, 4-5)