Ασταμάτητη η ΑΕΚ, νίκησε και στην Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Ασταμάτητη η ΑΕΚ, νίκησε και στην Θεσσαλονίκη τον ΠΑΟΚ

Η ΑΕΚ πέτυχε την 5η της νίκη σε ισάριθμες αναμετρήσεις στα πλέι οφ της Handball Premier και την δεύτερή της στην Β' φάση του Πρωταθλήματος με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ, τον οποίο αντιμετώπισε στην Θεσσαλονίκη και επί του οποίου επικράτησε με 21-27. Oι Κιτρινόμαυροι, τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε των πλέι οφ, ενίσχυσαν τις πιθανότητές τους για κατάληψη της 1ης θέσης, που προσφέρει  πλεονέκτημα έδρας στους τελικούς.

Στο πρώτο μέρος, ο ΠΑΟΚ είχε το προβάδισμα μέχρι το 8ο λεπτό, όμως τότε η Ένωση ισοφάρισε σε 4-4 και ακολούθως (08:43) προηγήθηκε (4-5) για πρώτη φορά με τέρμα του Πλάθα. Το παιχνίδι πήγαινε γκολ γκολ μέχρι το 14ο λεπτό, όταν η αθηναϊκή ομάδα απέκτησε διαφορά, επίσης για πρώτη φορά, δύο τερμάτων (7-9). Μέχρι εκείνο το λεπτό ο ΠΑΟΚ, που στερήθηκε λόγω τραυματισμών τους Στογιάνοβιτς, Σεϊρεκίδη, Τριανταφυλλίδη, Παλάσκα (συμπεριλήφθηκε στην 16άδα, αλλά δεν ήταν σε θέση να αγωνιστεί) είχε δεχθεί 4 γκολ σε κενή εστία. Στο 17ο λεπτό, οι Ασπρόμαυροι ισοφάρισαν εκ νέου (9-9), όμως στο 22ο λεπτό η ΑΕΚ προηγούνταν ξανά με δύο γκολ διαφορά (10-12), όπως και στο 28ο λεπτό (12-14). Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει στο ένα γκολ και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε, έτσι, με σκορ 13-14.

Το σύνολο του Πάνου Γούσιου εξασφάλισε  το προβάδισμα (15-14) στις αρχές του δεύτερου μισαώρου, για πρώτη φορά μετά το 4-3, όμως η ΑΕΚ απάντησε άμεσα και ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ στο 37ο λεπτό (15-17). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι Κιτρινόμαυροι, που βελτίωσαν την εικόνα τους, δεν βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ και μάλιστα είχαν προβάδισμα 2-3 τερμάτων έως το 53ο λεπτό, όταν για πρώτη φορά η ΑΕΚ, η οποία φάνηκε αποτελεσματική στις αντεπιθέσεις, προηγήθηκε με 4 γκολ διαφορά (20-24) και τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε ο Μόγια πέτυχε το 20-26. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 21-26, ωστόσο η τελική διαφορά διαμορφώθηκε στα έξι τέρματα (21-27).

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 21-27

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 5-5, 8-9, 10-10, 11-13, 13-14 (ημίχρονο), 15-16, 15-17, 18-20, 19-21, 19-23, 21-27

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Δεληζάνος 3, Παλάσκας, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Παπάζογλου 3, Νικολαΐδης 2, Μέντουριτς 4, Αποστόλου, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 1, Γιορανίδης, Τζωρτζίνης 4, Μισαηλίδης 2

ΑΕΚ: Αραμπατζής 3, Μπριάτκα, Στεφάνοβιτς, Τζηράς 4, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης 1, Λέμος 4, Άντζελιτς, Μυλωνάς 1, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 4, Μόγια 1, Παπαδιονυσίου 3, Ουγκάλντε 5, Καλόμοιρος 1

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος-Μπέτμαν, Δίλεπτα: 2-3, Πέναλτι: 3/4-0/1