Επιστροφή στις νίκες για τον Αθηναϊκό, που επικράτησε του Πανιωνίου - greekhandball.com

Επιστροφή στις νίκες για τον Αθηναϊκό, που επικράτησε του Πανιωνίου

Στις νίκες επέστρεψε ο Αθηναϊκός, ο οποίος επικράτησε με 22-27 του Πανιωνίου, στο γήπεδο του Βύρωνα, στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Α2 Ανδρών (1ος όμιλος - Β' υποόμιλος).

Ο Αθηναϊκός, που είχε νικήσει τελευταία φορά στις 13/11/21 σε αγώνα επίσης κόντρα στον Πανιώνιο (4η αγωνιστική) και έκτοτε μετρούσε μία ισοπαλία και τρεις ήττες, άρχισε να αποκτά διαφορά ασφαλείας μετά από το 20ο λεπτό και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 7-12.

Ωστόσο, με τρία διαδοχικά γκολ στο ξεκίνημα της επανάληψης, ο Πανιώνιος μείωσε σε 10-12 και στο 55ο λεπτό η διαφορά ήταν και πάλι στα δύο τέρματα (22-24). Παρ' όλα αυτά, ο Αθηναϊκός κατάφερε να κυριαρχήσει και να επιστρέψει έτσι στις νίκες, σε αντίθεση με τους Κυανέρυθρους, που αν και παρουσιάστηκαν βελτιωμένοι, δεν μπόρεσαν να κατακτήσουν έστω τον πρώτο τους βαθμό.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ - ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ 22-27

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-4, 4-6, 5-7, 5-10, 7-12 (ημίχρονο), 10-12, 12-17, 15-19, 18-21, 22-24, 22-27

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Στεφανάτος, Κόντος 6, Κυριακίδης 2, Σκυφτός 1, Δαφέρμος, Τσικριτζής 1, Κοντάκος 8, Τσατσαρώνης, Νούλης 3, Ιωαννίδης, Γιατράκος 1, Ζαφειράκος, Κανελλόπουλος

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παντελάκης, Σταυρινόπουλος 1, Τσικριτέας 1, Γιαννέτος 3, Κατσίκης 1, Ορφανόπουλος 2, Παπαϊωάννου, Οικονομίδης, Φάμπατς 12, Λογοθέτης 2, Τσεύλικος 5

Διαιτητές: Σκλαβενίτης-Βήτας, Δίλεπτα: 5-3 (Αποβολή: Σκυφτός, 57:50, απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο παιχνίδι), Πέναλτι: 3/5-5/6