Νικηφόρο πέρασμα της Πυλαίας από το νησί των Φαιάκων - greekhandball.com

Νικηφόρο πέρασμα της Πυλαίας από το νησί των Φαιάκων

Η Πυλαία επικράτησε εκτός έδρας του Φαίακα Κέρκυρας με 26-20 για την 13η αγωνιστική της Handball Premier (1oς όμιλος).

Οι Θεσσαλονικείς άρχισαν να σταθεροποιούν (στο 15ο λεπτό προηγούνταν με δύο τέρματα, όμως στο 20ο λεπτό είχαν ισοφαριστεί) την διαφορά στο σκορ μετά από το 25ο λεπτό (το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 11-8). Στην επανάληψη, κατάφεραν να αποκτήσουν ασφαλές προβάδισμα στο τελευταίο δεκάλεπτο της αναμέτρησης.

Οι νησιώτες παρέμειναν χωρίς βαθμό για 8η αγωνιστική, καθώς τελευταία φορά είχαν επικρατήσει εντός έδρας επί του Φιλίππου Βέροιας στην 5η στροφή του Πρωταθλήματος (την 7η είχαν ρεπό).

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ - ΠΥΛΑΙΑ 20-26

Tα πεντάλεπτα: 2-3, 3-3, 4-6, 6-6, 6-8, 8-11 (ημίχρονο), 9-14, 14-16, 15-19, 19-22, 19-25, 20-26

ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: Ελ Χαραγκάουι 3, Τσίλης 1, Τζούλοβιτς 4, Κουλούρης, Δημητρέλλος, Κοσκινάς, Κυπριώτης, Δελλής, Τσιλιμπάρης, Καράνοβιτς 3, Ζέρβας 1, Γεωργιάδης, Μάνιτς, Κορακιανίτης 1, Προβατάς, Νάστος 7

ΠΥΛΑΙΑ: Μπαμπατζανίδης, Ζαφείρης 3, Αντωνιάδης 1, Μέτσης 1, Ελευθεριάδης 5, Τσαμεσίδης 7, Γιαννακίδης, Κουκμίσης Κ., Σαμαράς, Μπάτζιος 1, Αλεξανδρίδης 4, Παπαγεωργίου, Αλατσατιάνος 1, Γιαννακόπουλος 3, Λασκαρούδης

Διαιτητές: Θεοδοσίου-Χαρίτσος, Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 0/0-3/3