Ο Φίλιππος Βέροιας έβαλε δύσκολα στον ΠΑΟΚ, όμως οι Θεσσαλονικείς πήραν τους δύο βαθμούς - greekhandball.com

Αήττητος παρέμεινε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε με μεγάλη δυσκολία εντός έδρας με 33-32 του ουραγού Φιλίππου Βέροιας, σε ματς για την 13η αγωνιστική της Handball Premier (2ος όμιλος).

Ο Δικέφαλος του Βορρά συνάντησε σθεναρή αντίσταση από την ομάδα της Ημαθίας, που αιφνιδίασε τους Θεσσαλονικείς. Ο μαχητικός Φίλιππος, ο οποίος μόλις στην περασμένη στροφή του Πρωταθλήματος πέτυχε την δεύτερή του νίκη στο Πρωτάθλημα (έχει 4 πόντους), προηγούνταν στα πρώτα δέκα λεπτά της αναμέτρησης. Στην συνέχεια, ωστόσο, ο ΠΑΟΚ ισορρόπησε και πήρε τα ηνία, με αποτέλεσμα το πρώτο μέρος να ολοκληρωθεί με υπέρ του σκορ 18-15.

Ο Φίλιππος μείωσε στο ένα τέρμα (21-20) στο 40ο λεπτό, το σύνολο του Πάνου Γούσιου κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και να το διευρύνει ελαφρώς, όμως στο 55ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι ήταν και πάλι μ' ένα γκολ πίσω (30-29) πιέζοντας ασφυκτικά τους Ασπρόμαυρους. Ο πρώτος σκόρερ του Φιλίππου, Κωστακίδης, ο οποίος πέτυχε 11 τέρματα, αποβλήθηκε με τρίτη δίλεπτη στο 54ο λεπτό, γεγονός που ενδεχομένως να επηρέασε την επιθετική λειτουργία της ομάδας του στα τελευταία λεπτά. Λίγο πριν από το φινάλε, ο Γιορανίδης πέτυχε το 33-31, ο Φίλιππος μείωσε σε 33-32, αλλά τελικά επιστρέφει στην βάση του δίχως βαθμό.

ΠΑΟΚ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 33-32

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-7, 10-10, 13-11, 16-12, 18-15 (ημίχρονο), 20-16, 21-20, 24-22, 27-25, 30-29, 33-32

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Τσαμουρίδης 4, Παπάζογλου 2, Νικολαΐδης, Μέντουριτς 5, Δεληζάνος 2, Μπάρμπας, Σεϊρεκίδης 4, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 3, Τριανταφυλλίδης 5, Γιορανίδης 2, Στογιάνοβιτς 2, Τζωρτζίνης 2, Μισαηλίδης 1, Βελισσαρίου

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: Κριούτσκοφ, Μούγιτς, Άγκοβιτς 4, Σόφρανατς 2, Κωστακίδης 11, Κακαφίκας, Κουκουτσίδης 5, Ρίζος 4, Φιλόσογλου Β., Παπαδόπουλος, Παπαγιάννης 6, Κυριακίδης, Φιλόσογλου Κ., Εμμανουήλ, Τσαμήτρος

Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 1-5 (Αποβολή: Κωστακίδης, 53:03, τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 4/5 – 2/2