«Γκέλαρε» ο Ολυμπιακός, που ηττήθηκε στο «Μ. Λοΐζος» από τον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας - greekhandball.com

Ο Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας σόκαρε τον Ολυμπιακό, καθώς επιβλήθηκε των αντιπάλων του με 26-29, στο «Μ. Λοΐζος», το οποίο οι Ερυθρόλευκοι χρησιμοποιούν ως έδρα.

Οι Πειραιώτες, που την Τετάρτη (15/12) θα αντιμετωπίσουν την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, πραγματοποίησαν κακή εμφάνιση. Η ομάδα του Γιώργου Καρασαββίδη βρισκόταν πίσω στο σκορ σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης (11-15 το ημίχρονο). Ο Ολυμπιακός, ο οποίος δεν είχε στην διάθεσή του τους Πασσιά, Παπαβασίλη, Μοντόρο, ισοφάρισε σε 21-21 γύρω στο 50ο λεπτό, όμως ο Ιωνικός απάντησε άμεσα, «άνοιξε» και πάλι την ψαλίδα του σκορ και έφτασε στην νίκη.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 26-29

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 2-5, 5-7, 7-10, 9-13, 11-15 (ημίχρονο), 13-18, 16-19, 18-21, 21-22, 23-27, 26-29

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Κοτανίδης, Κουκουλάς, Κουτουλογένης, Καραμπουρνιώτης 2, Μπούντιτς, Τερλέτσκι 1, Ρούσος, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 4, Μπάγιος 5, Παπαδόπουλος 3, Δομπρής 6, Αραπακόπουλος 3, Μοντόρο, Μιχαηλίδης, Οστρούσκο 2

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης 4, Αργυράκης, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Συγγάρης, Βασιλείου-Τσάφος 3, Χαντέλης 2, Μπούτος 6, Μάινας, Καραμασιώτης, Χελιώτης 1, Λιόλιος 8, Αϊβαλιώτης, Χάλαρης 5, Λόλας

Διαιτητές: Χαραλαμπίδης - Ζήσης, Δίλεπτα: 5-7 (Αποβολή: Παπαδόπουλος, 49:31, απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο παιχνίδι), Πέναλτι: 4/5-3/3