«Έσπασε» την παράδοση μετά από πέντε χρόνια η ΑΕΚ, που νίκησε στο Άργος - greekhandball.com

«Έσπασε» την παράδοση μετά από πέντε χρόνια η ΑΕΚ, που νίκησε στο Άργος

Η ΑΕΚ έσπασε την αρνητική για εκείνη παράδοση στο Άργος και επικράτησε εκτός έδρας (22-32) του Διομήδη, μετά από πέντε χρόνια (σ.σ. 24 Σεπτεμβρίου του 2016 ήταν όταν είχε επιβληθεί με 26-28 των «Λύκων», τελευταία φορά, πριν από την σημερινή), σε ματς για την 13η αγωνιστική της Handball Premier (1oς όμιλος). Η Ένωση επέστρεψε, έτσι, στις νίκες, μετά από την εντός έδρας ισοπαλία (26-26) με αντίπαλο τον Ολυμπιακό. Από την άλλη, οι Αργίτες θα παλέψουν στην τελευταία αγωνιστική (14η) της κανονικής διάρκειας του Πρωταθλήματος, στο εκτός έδρας ματς κόντρα στον Δούκα, ώστε να εξασφαλίσουν θέση που οδηγεί στα πλέι οφ.

Ο Διομήδης κατάφερε να ισοφαρίσει (4-4) την ΑΕΚ τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από την συμπλήρωση του 9ου λεπτού και στο 14ο λεπτό το σκορ ήταν 6-6. Οι Κιτρινόμαυροι, ωστόσο, μετά από εκείνο το σημείο, μπόρεσαν να αποκτήσουν εκ νέου προβάδισμα 3-4 τερμάτων. Στο 28ο λεπτό, μετά από σουτ του Ηλιόπουλου και απόκρουση του γκολκίπερ του Διομήδη, Τσερνικάου, η μπάλα προσέκρουσε σε φωτιστικό της οροφής του γηπέδου, η λάμπα έσβησε και υπήρξε διακοπή στο ματς περίπου 7 λεπτών, μέχρις ότου αποκατασταθεί η βλάβη. To παιχνίδι συνεχίστηκε λίγο αργότερα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 8-13 υπέρ της αθηναϊκής ομάδας.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ δεν άφησε περιθώρια στον Διομήδη και κυριάρχησε ολοκληρωτικά καθ' όλη την διάρκεια του μισαώρου. Στο 35:33 ο παίκτης των γηπεδούχων, Μάνθος, αντίκρισε την απευθείας κόκκινη κάρτα, εξαιτίας επικίνδυνου παιχνιδιού. Η Ένωση προηγούνταν σ' εκείνο το σημείο του αγώνα με 8 τέρματα (10-18). Με τρία διαδοχικά γκολ, ο Διομήδης πέτυχε να μειώσει σε 15-20 στο 41ο λεπτό, όμως η ψαλίδα «άνοιξε» και πάλι και τελικά η ΑΕΚ επικράτησε με 10 τέρματα διαφορά.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ - ΑΕΚ 22-32

Τα πεντάλεπτα: 0-3, 4-4, 6-6, 6-9, 8-11, 8-13 (ημίχρονο), 10-17, 13-20, 18-24, 20-27, 22-28, 22-32

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ: Σεβέλεφ 3, Ζβάνια, Τζίμπουλας 3, Χιόνης 2, Μούγιτς Γ. 1, Μάλλιος 9, Χατζηκωνσταντίνου, Ορφανός, Κωστούλας, Καραγκέλης, Σιατιρλής, Μάνθος, Τσερνικάου, Πατασούρι, Μούγιτς Τ. 2, Ροντρίγκες 2

ΑΕΚ: Αραμπατζής 2, Μπριάτκα 2, Τζηράς 6, Νικολαΐδης 1, Άντζελιτς, Ηλιόπουλος 2, Μπουκοβίνας 1, Πλάθα 4, Μόγια 5, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε 2, Μπεντζιλαλί, Δικαιούλιας 2, Καλόμοιρος 3, Μπεριά 1

Διαιτητές: Tόλιος-Φωκίτης, Δίλεπτα: 3-1 (Αποβολή: Μάνθος, 35:33, απευθείας κόκκινη για επικίνδυνο παιχνίδι), Πέναλτι: 2/5-3/4