Ο Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας έκανε την ανατροπή στην Σαλαμίνα στα τελευταία πέντε λεπτά και πήρε τους δύο βαθμούς - greekhandball.com

Δύο πολύτιμους βαθμούς κατέκτησε ο Ιωνικός Ν. Φιλαδέλφειας στην Σαλαμίνα, κόντρα στην ομώνυμη ομάδα, καθώς επικράτησε, αν και δύσκολα, με 28-32, σε ματς για την 7η αγωνιστική της Handball Premier (1oς όμιλος).

Οι νησιώτες βρίσκονταν μπροστά στο σκορ σε όλη την διάρκεια του πρώτου μισαώρου, το οποίο έληξε 17-13. Στο 33ο λεπτό, η ομάδα του Χριστόφορου Μπακαούκα είχε προβάδισμα έξι τερμάτων, αφού προηγούνταν με 20-14. Οι φιλοξενούμενοι μείωναν σταδιακά και γύρω στο 55ο λεπτό έγινε η ανατροπή. Ο Ιωνικός πέτυχε το 27-28 και στα τελευταία πέντε λεπτά κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμα και τελικά να κυριαρχήσει.

ΣΑΛΑΜΙΝΑ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 28-32

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-5, 7-6, 13-9, 14-10, 17-13 (ημίχρονο), 20-16, 21-20, 23-22, 27-26, 27-28, 28-32

ΣΑΛΑΜΙΝΑ: Mπακαούκας, Κουτσόπουλος 5, Πετράκος 8, Τσαρπαλής, Κόρρος, Χιώτης, Καρδάσης, Τρούλος 3, Τσομπανίδης 3, Βασιλόπουλος 1, Σκυφτός, Χαραλάμπους 4, Δίπλαρος, Γεωργακόπουλος 4, Παπαδόπουλος

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Αϊβαλιώτης Σ. 6, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου 1, Αϊβαλιώτης Π., Χαντέλης 2, Μπούτος 3, Μάινας, Καραμασιώτης 1, Μαντζόπουλος 5, Χελιώτης, Λιόλιος 10, Χάλαρης 3, Μπαλάσκας 1, Λόλας

Διαιτητές: Κινατζίδης - Φωτακίδης, Δίλεπτα: 6-7 (Αποβολή: Μπαλάσκας, 56:10, τρία δίλεπτα), Πέναλτι: 4/4-1/2