Νίκη με ρεκόρ για τον ΠΑΟΚ απέναντι στην Προσοτσάνη... - greekhandball.com

Νίκη με ρεκόρ για τον ΠΑΟΚ απέναντι στην Προσοτσάνη...

Με ισοφάριση του δικού του, καλύτερου ρεκόρ διετίας σε παραγωγικότητα τερμάτων, προχώρησε ο ΠΑΟΚ σημειώνοντας την τέταρτη νίκη του στο πρωτάθλημα, με 50-21 ( 26-11 ) σε βάρος της νεανικής Προσοτσάνης στη Μίκρα.
Στις 10/11/2019, ο ΠΑΟΚ είχε βάλει πάλι 50 γκολ, τότε, εκτός έδρας, πάλι απέναντι στην Προσοτσάνη, την οποία είχε νικήσει με 50-19.
Η διαφορά δυναμικότητας ήταν εμφανής και αν το επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν περιοριζόταν στο 7-7, η απόσταση στο τελικό σκορ θα ήταν ακόμα μεγαλύτερη.
Ο προπονητής του ΠΑΟΚ Δημήτρης Πελεκίδης, κράτησε σε ετοιμότητα όλες τις αθλήτριες του και παράλληλα δοκίμασε διαφορετικά σχήματα για το πρώτο ματς (  το Σάββατο 23 Οκτωβρίου  ) κόντρα στην ισλανδική IBV, στο πλαίσιο του δεύτερου γύρου του EHF European Cup.
Η Προσοτσάνη, με ελλείψεις στην αποστολή της που αυτή την φορά ήταν 12μελής, έκανε ότι μπορούσε αλλά τα περιθώρια που είχε ήταν περιορισμένα.
Πρώτη σκόρερ στο ματς η Τσιαμουρά με 9 γκολ, στα 8 γκολ η Αβραμίνα Σεβδίλη που αγωνίσθηκε αυτή την φορά απέναντι στην ομάδα όπου ανήκει και στην αδελφή της Μαρία...

Τα πεντάλεπτα : 3-2, 9-4, 12-4, 16-5, 20-10, 26-11 ( ημίχρονο ), 28-11, 34-12, 39-13, 43-14, 46-18, 50-21.

Διαιτητές: Βαγγελτζίκης-Τερνικίδης

ΠΑΟΚ (Πελεκίδης): Χατζηπαρασίδου 7, Γκλομπάρεβιτς 2,Μεντεσίδου 4, Καραχαρίση 5, Ροδοπάϊου, Τσικνάκη, Νίκολιτς , Α.Σεβδίλη 8, Βέτκοβα 3, Αργυροπούλου 2 , Αμβροσιάδου 3 , Βινιούκοβα 6, Μπουράτο 6 , Τασέφσκα 3 , Δημάκου, Εμμανουήλ 1.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Δρανόβαλης): Κατσιγιάννη, Ε.Χαλβατζή,  Λαζαρίδου 2, Μ.Σεβδίλη 2, Μελαδίνη, Τσιαμουρά 9, Σπυρίδου 5, Νούση 1, Ιωαννίδου,  Ζάμπα 2,  Καστάρη, Μ.Χαλβατζή .