Βαθμός «χρυσάφι» για τον Δούκα, στα τελευταία τρία δευτερόλεπτα, απέναντι στον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας - greekhandball.com

Ο Δούκας πήρε βαθμό... χρυσάφι, με αντίπαλο τον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας, στο ματς που διεξήχθη στο Δαΐς, στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής της Handball Premier. Η ομάδα των Εκπαιδευτηρίων ισοφάρισε σε 23-23, χάρη σε τέρμα του Παγιάτη, τρία δευτερόλεπτα πριν από το τελευταίο σφύριγμα.

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στο ματς, όμως στο 12ο λεπτό ο Ιωνικός προηγήθηκε (4-5) για πρώτη φορά στο παιχνίδι και έκτοτε, και για το μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, είχε τον έλεγχο του αγώνα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 10-14 υπέρ της ομάδας της Νέας Φιλαδέλφειας, από τον οποίο εξαιρετική εμφάνισε έκανε ο τερματοφύλακας, Μπραουδάκης, που πραγματοποίησε 18/40 αποκρούσεις.

Στην επανάληψη, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να διατηρούν προβάδισμα 4-5 γκολ μέχρι το 33ο λεπτό. Με σερί 4-0 ο Δούκας μείωσε στο ένα τέρμα (16-17) στο 39ο λεπτό, ο Ιωνικός βρήκε ξανά τον τρόπο να αυξήσει τον δείκτη του σκορ, όμως ο επίμονος και μαχητικός Δούκας, από τον οποίο ξεχώρισε ο γκολκίπερ, Κολλύρης, με 19/42 επεμβάσεις, ισοφάρισε σε 21-21 στο 53ο λεπτό. Ο Λιόλιος έβαλε εκ νέου σε θέση οδηγού τον Ιωνικό στο 56ο λεπτό (21-22) και ο Μπούτος πέτυχε το 21-23 στο 57ο λεπτό. Παρ' όλα αυτά, το σύνολο του Κωστή Μπούνα μείωσε (22-23) ένα λεπτό πριν από το φινάλε με τον Κοβάνη και στην εκπνοή ισοφάρισε με τον Παγιάτη.

ΔΟΥΚΑΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ 23-23

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-3, 5-6, 5-8, 8-12, 10-14 (ημίχρονο), 13-17, 16-17, 17-19, 19-21, 21-21, 23-23

ΔΟΥΚΑΣ: Μαρκατάτος, Παγιάτης 2, Παπαδάκης, Τσιγαρίδας 3, Κοβάνης 1, Παναγιώτου, Γερουλάνος 1, Αναστασίου 1, Ασλής, Πάνου 1, Ντούνης 2, Γιάντσα 1, Αποστολίδης 3, Κολλύρης, Γιόσμου 3, Στεφανίτσης 5

ΙΩΝΙΚΟΣ Ν. ΦΙΛΑΔΕΛΦΕΙΑΣ: Αϊβαλιώτης 6, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου-Τσάφος, Χαντέλης 3, Μπούτος 3, Μάινας, Καραμασιώτης, Μαντζόπουλος 1, Χελιώτης, Λιόλιος 6, Αϊβαλιώτης, Χάλαρης, Μπαλάσκας 2, Λόλας 2

Διαιτητές: Σκλαβενίτης - Τόλιος, Δίλεπτα: 4-12, Πέναλτι: 2/4-02