Ματς για... γερά νεύρα στον Βύρωνα, νικητής ο Αθηναϊκός επί της Δόξας - greekhandball.com

Ματς για... γερά νεύρα στον Βύρωνα, νικητής ο Αθηναϊκός επί της Δόξας

Όμορφο παιχνίδι, με αγωνία έως το φινάλε, εκτυλίχθηκε στον Βύρωνα μεταξύ του γηπεδούχου Αθηναϊκού και της Δόξας Βύρωνα, για την 2η αγωνιστική της Α2 Ανδρών (1ος όμιλος - Β' υποόμιλος). Η ομάδα του Γιάννη Βαρελτζή επικράτησε με 29-27 των αντιπάλων της, για τους οποίους δεν αποδείχθηκαν αρκετά τα 15 γκολ του Ακάλεστου, που βεβαίως αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ στο ματς.

Στο πρώτο μέρος και έως το 10ο λεπτό, η Δόξα βρισκόταν μπροστά στο σκορ. Στην συνέχεια, ο Αθηναϊκός ισορρόπησε και κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, με αποτέλεσμα στο ημίχρονο να προηγείται με 12-11. Στο 40ο λεπτό, η Δόξα ισοφάρισε σε 18-18, όμως ο Αθηναϊκός ανέκτησε τα ηνία. Η Δόξα πίεζε ασφυκτικά και η διαφορά ήταν στο γκολ για 15 λεπτά. Παρ' όλα αυτά, οι σημερινοί γηπεδούχοι αμύνθηκαν αποτελεσματικά, βρήκαν λύσεις στην επίθεση και κατέκτησαν έτσι δύο βαθμούς, τους πρώτους τους στο Πρωτάθλημα.

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ 29-27

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 2-5, 6-6, 8-6, 11-9, 12-11 (ημίχρονο), 16-14, 18-18, 20-19, 22-21, 25-24, 29-27

ΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Παντελάκης, Πέρρος 6, Σταυρινόπουλος 1, Τσικριτέας 4, Κραουνάκης, Ορφανόπουλος, Κοντογιώργος 1, Στυλιανός, Μαγκαφουράκης, Κατσίκης 1, Παπαϊωάννου, Οικονομίδης, Μπέκιαρης 2, Φάμπατς 8, Σομπιρακούλ 4, Τσεύλικος 2

ΔΟΞΑ ΒΥΡΩΝΑ: Aποστόλου, Ακάλεστος 15, Λάλας, Χατζηαλεξανδρής 4, Μίχος 1, Όρκας, Μπούτος 5, Μωραΐτης, Καλαματάς, Γεωργίου, Κρανιώτης, Σαλόγιαννος, Θεοδοσόπουλος, Χειβιδόπουλος, Συνοδινός, Χριστόπουλος 2

Διαιτητές: Τόλιος - Σκλαβενίτης, Δίλεπτα: 6-4, Πέναλτι: 3/4-7/8