Το ''δάγκωμα'' των ''Λύκων'' στον '' Θεό του πολέμου ''...... - greekhandball.com

Το ''δάγκωμα'' των ''Λύκων'' στον '' Θεό του πολέμου ''......

Επιστροφή στο σπίτι, μπροστά στο κοινό του,  για τον Διομήδη Αργους και πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα με 28-24 σε βάρος του σκληροτράχηλου Αρη Νίκαιας στη Νέα Κίο.
Οι Αργείοι είχαν το προβάδισμα από την αρχή του αγώνα απέναντι στον ανταγωνιστικό Αρη Νίκαιας που παρουσίασε το, γνωστό για τα χαρακτηριστικά του, προφίλ που διακρινόταν από πείσμα και πάθος.
Αν και στο πρώτο μέρος, ο Διομήδης δημιούτργησε διαφορά η οποία έφθασε και τα 7 γκολ ( 10-3 στο 20΄), η εικόνα ήταν διαφορετική στην επανάληψη, με τους φιλοξενούμενους να αντιδρούν και να πλησιάζουν στο ένα γκολ στο 45΄ ( 20-19 ).
Ο Διομήδης ήταν περισσότερο πρακτικός στο τελευταίο δεκάλεπτο και έφθασε εντέλει στη νίκη.

Μάλλιος και Τζίμπουλας, με 7 και 6 γκολ αντίστοιχα οι πρώτοι σκόρερς του Διομήδη ενώ ο Αρης Ν. είχε μεγαλύτερη συνεισφορά στο σκοράρισμα από τον Δ.Μελετάκο με 8 γκολ και τον Χουρσουντιάν με 6.

Σημειολογική η παρουσία του Κρεμαστιώτη στο φύλλο αγώνα, αν και ανέτοιμος να αγωνισθεί μετά την χειρουργική επέμβαση στον ώμο, καθώς η '' σημαία '' του Διομήδη ενθάρρυνε τους '' Λύκους '' προς την νίκη.

Τα πεντάλεπτα : 3-0, 6-1, 8-2, 10-3, 12-7,  14-10 (  ημίχρονο ),  16-12, 18-16, 20-19, 22-20, 26-22, 28-24.

Διαιτήτευσαν : Αβράμης-Χρόνης

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Γεωργιάδης): Σεβέλεφ 1, Ζιβάνια, Τζίμπουλας 6,  Γ. Μούγιτς 4, Μάλλιος 7,  Χατζηκωνσταντίνου, Κωστούλας, Αναγνωστόπουλος 4 , Σιατιρλής, Μάνθος 1, Τσερνικάου, Πατασούρι, Τ.Μούγιτς, Ολιβέιρα 5, Κρεμαστιώτης.

ΑΡΗΣ (Γρηγοράκης): Τζανακάκης, Ταουσάνης 2,  Βλάχος 1 , Δ. Μελετάκος 8, Γ. Μελετάκος 1, Τζάνος, Κοκκοράκης , Τόμσον , Χουρσουντιάν 6, Εφραιμίδης, Βελαώρας , Τσανίνος 1 , Τσαμούρης 3, Τζουβάρας, Γραμματικόπουλος, Τζώρτζης 2.