Με το ''δεξί'' η ΑΕΚ στο τουρνουά στην Πορτογαλία - greekhandball.com

Με το ''δεξί'' η ΑΕΚ στο τουρνουά στην Πορτογαλία

Την ανωτερότητά της απέναντι στην διοργανώτρια του τουρνουά στο Πόρτο, Γκάια, απέδειξε η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 32-25 της αντιπάλου της.

Η Ένωση, που βρίσκεται στην Πορτογαλία καθώς συμμετέχει στο εν λόγω τουρνουά, με 13 διαθέσιμους αθλητές, παρουσίασε πολύ καλό πρόσωπο στο πρώτο φιλικό της στο πλαίσιο της τριήμερης διοργάνωσης.

Μετά τα πρώτα 5′ η ΑΕΚ ανέβασε στροφές. Οι Κιτρινόμαυροι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό και το 6-5 του 10ου λεπτού, μετατράπηκε γρήγορα σε 13-7. Με σωστές κινήσεις και τοποθετήσεις σε άμυνα και επίθεση, οι τρεμπλούχοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 11-17. Ο τεχνικός του Δικεφάλου, Δημήτρης Δημητρούλιας, έκανε πολλές δοκιμές και έδωσε χρόνο σε όλους τους αθλητές του. Η ΑΕΚ έφτασε τη διαφορά έως και τα 9 γκολ κατά τη διάρκεια του αγώνα (19-28, 22-31).

Το βράδυ του Σαββάτου (28/08, 21:00) η αθηναϊκή ομάδα αντιμετωπίζει την HC Nantes για τον 2ο αγώνα της στο τουρνουά. Οι Γάλλοι επικράτησαν με 39-32 της Πόρτο στο δικό τους παιχνίδι.