Βήμα τίτλου για την ΑΕΚ, που ελπίζει να πανηγυρίσει μεθαύριο το τρεμπλ - greekhandball.com

Βήμα τίτλου για την ΑΕΚ, που ελπίζει να πανηγυρίσει μεθαύριο το τρεμπλ

Προβάδισμα τίτλου απέκτησε η ΑΕΚ, η οποία επιβλήθηκε με 36-27 του ΠΑΟΚ στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ στον 1ο τελικό της Handball Premier, ο οποίος διεξήχθη με καθυστέρηση περίπου δύο εβδομάδων, καθώς σε αμφότερες τις ομάδες παρουσιάστηκαν κρούσματα Covid-19, γεγονός που ταλαιπώρησε τα μέλη αυτών, οι αθλητές των οποίων μετά από 14 ημέρες αγωνιστικής απραξίας και 1 χρόνο, που έχει διαρκέσει η σεζόν, ήταν απολύτως λογικό να μην έχουν απόψε (04/07) την απαιτούμενη ενέργεια. Ο 2ος τελικός θα διεξαχθεί μεθαύριο (06/07) στην Θεσσαλονίκη και εάν η ΑΕΚ επικρατήσει ξανά, τότε θα πανηγυρίσει το Πρωτάθλημα.

Το πρώτο γκολ του αγώνα πέτυχε ο αθλητής του ΠΑΟΚ, Τσαναξίδης, όμως η ΑΕΚ, στο 3ο λεπτό, πήρε το προβάδισμα (2-1) και έκτοτε δεν βρέθηκε ποτέ ξανά πίσω στο σκορ κατά την διάρκεια της αναμέτρησης. Στο 7ο λεπτό, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 1 τέρμα με γκολ του Τζωρτζίνη, όμως από εκείνο το σημείο και μετά η Ένωση σταδιακά αύξανε την διαφορά στο σκορ και στο 15ο λεπτό προηγούνταν με 10-6. Λίγο νωρίτερα, στο 10ο λεπτό, ο παίκτης των Θεσσαλονικέων, Παπαβασίλης, τραυματίστηκε στην μύτη (σ.σ. υπέστη κάκωση) και δεν χρησιμοποιήθηκε ξανά. Ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να διατηρηθεί κοντά στο σκορ και με γκολ του Λιάπη στο 18ο λεπτό μείωσε σε 11-8. Η ανωτερότητα της αθηναϊκής ομάδας ήταν εμφανής και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 19-12 υπέρ της.

Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήλεγχαν απόλυτα τον ρυθμό και στο 43ο λεπτό πέτυχαν, για πρώτη φορά στο ματς, διαφορά 10 τερμάτων στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ, από τον οποίο δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Στογιάνοβιτς, που αποτελεί παίκτη-«κλειδί» για τους Ασπρόμαυρους -οι Θεσσαλονικείς παρουσιάστηκαν με 15άδα στον αγώνα-, δεν έδειχνε να μπορεί να αντιδράσει και να επιστρέψει στο παιχνίδι. Από το τεχνικό επιτελείο της ΑΕΚ δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε νεαρούς αθλητές (Γιάντσα, Κοτσιώνης, Στάθης) στα τελευταία λεπτά, στα οποία δεν ανατράπηκαν τα δεδομένα και η Ένωση τελικά κυριάρχησε σχετικά εύκολα.

ΑΕΚ- ΠΑΟΚ 36-27

Τα πεντάλεπτα:  3-1, 6-4, 9-6, 13-8, 15-11, 19-12 (ημίχρονο), 22-15, 26-18, 29-19, 31-22, 33-25, 36-27

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 1, Γιάντσα, Τζηράς 8, Δομπρής 2, Στάθης 1, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 2, Κοτσιώνης 2, Παπαδιονυσίου 5, Νούιτς 2, Αραπακόπουλος 2, Καλόμοιρος 3, Μπουνέτα 5, Κεδέρης 3

ΠΑΟΚ: Γκιγκόφ, Καραγκιοζόπουλος 5, Νικολαΐδης 1, Μέντουριτς 1, Αποστόλου 3, Σεϊρεκίδης 6, Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Λιάπης 5, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης 2, Στογιάνοβιτς, Τζωρτζίνης 1

Διαιτητές: Τζαφερόπουλος - Τσιάνας, Δίλεπτα: 2-7, Πέναλτι: 2/2-1/1