Με... φόρα στους τελικούς η ΑΕΚ - Επανεμφάνιση για Ουγκάλντε, Πλάθα - Ελπιδοφόρα η Δράμα, που χρησιμοποίησε νεαρούς - greekhandball.com

Με... φόρα στους τελικούς της Handball Premier, στους οποίους θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟΚ, πηγαίνει η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε με 33-22 της Δράμας σε παιχνίδι για την 4η και τελευταία αγωνιστική των πλέι οφ. Το ματς, πριν από την έναρξη του οποίου τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τον θάνατο του ιδιοκτήτη της Βέροιας 2017, Γιάννη Χασιώτη, δεν είχε βαθμολογική σημασία, αφού η Ένωση είχε ήδη εξασφαλίσει την συμμετοχή της στους τελικούς, ενώ οι Δραμινοί είχαν αποκλειστεί από την συνέχεια. Τα παραπάνω, ωστόσο, έδωσαν την δυνατότητα στην αθηναϊκή ομάδα να χρησιμοποιήσει τους προερχόμενους από τραυματισμούς, Ουγκάλντε και Πλάθα και στην Δράμα, η οποία παρουσιάστηκε με πολλές αλλαγές, να δώσει χρόνο συμμετοχής σε αρκετούς νεαρούς αθλητές.

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε από την αρχή της αναμέτρησης και γρήγορα άρχισε να αποκτά διαφορά στο σκορ. Ο Πλάθα επέστρεψε στον αγωνιστικό χώρο στο 09:05 του αγώνα, είχε επαφή με την μπάλα, έπαιξε για 40 δευτερόλεπτα περίπου και ακολούθως αποσύρθηκε στον πάγκο. Ο Ισπανός, ένα από τα βασικά... γρανάζια της Ένωσης, είχε τραυματιστεί στα τέλη Μαρτίου του τρέχοντος έτους. Η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί τα ηνία του αγώνα, παρά την αξιοσημείωτη προσπάθεια της Δράμας και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 15-8.

Στην επανάληψη, δεν άλλαξαν πολλά... Οι γηπεδούχοι δεν άφηναν περιθώρια στην αντίπαλό τους, από την οποία αγωνίστηκαν για πρώτη φορά στην μεγάλη κατηγορία οι Αλμπάντης, Στρατηγέλης, Καλαϊτζίδης, Ξανθόπουλος και από την οποία ξεχώρισε ο επίσης νεαρός Τόσκας, που σημείωσε 6 τέρματα, ένα λιγότερο από τον πρώτο σκόρερ του αγώνα, Δομπρή. Στο 50ο λεπτό -και για μία εκτέλεση πέναλτι- έκανε την επανεμφάνισή του στους αγωνιστικούς χώρους και ο Ουγκάλντε, ο οποίος είχε υποστεί ρήξη χιαστών τον Νοέμβριο του 2020. Ο σταρ της ΑΕΚ εκτέλεσε πέναλτι, ο τερματοφύλακας της Δράμας απέκρουσε και στην επαναφορά ο παίκτης της Ένωσης σκόραρε. Το παιχνίδι «έκλεισε» με διαφορά 11 τερμάτων υπέρ των Κιτρινόμαυρων.

ΑΕΚ - ΔΡΑΜΑ 33-22

Τα πεντάλεπτα: 5-1, 7-2, 9-3, 12-5, 15-8, 15-8 (ημίχρονο), 18-10, 20-13, 22-17, 25-17, 28-19, 33-22

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 4, Τζηράς 3, Δομπρής 7, Αθανασάκος 2, Νικολαΐδης 1, Κοσάνοβιτς, Στάθης, Πλάθα, Παπαδιονυσίου 2, Ουγκάλντε 1, Νούιτς 1, Καλόμοιρος 4, Μπουνέτα 4, Κεδέρης 4

ΔΡΑΜΑ: Τόσκας 6, Καβάζης, Αλμπάντης, Χαϊτίδης 2, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 3, Παπάζογλου Θ. 2, Τοζακίδης, Τουνγκελίδης 4, Παπάζογλου Λ., Ξανθόπουλος, Θωμίδης 1, Παπαδόπουλος 4, Στρατηγέλης, Καλαϊτζίδης

Διαιτητές: Παπαματθαίου-Χρηστίδη, Δίλεπτα: 3-1, Πέναλτι: 2/3-1/1