Ιγκορ έκοβε, Λούκα έραβε και ο ΠΑΟΚ δίκαια στους τελικούς, απέναντι στον γενναίο Διομήδη - greekhandball.com

Tα πατρικά σπίτια του Ιγκόρ Αρσιτς και του Λούκα Στογιάνοβιτς στη Σερβία, απέχουν 140 χιλιόμετρα, αλλά, στην πάντα όμορφη όσο και ζεστή Νέα Κίο, μηδένισαν κατά κυριολεξία τις αποστάσεις, καθώς, ο ένας έκοβε ( με 17 επεμβάσεις ) και ο άλλος έραβε ( σκοράροντας 9 τέρματα και δημιουργώντας αρκετά ακόμα ).

Σερβική ραψωδία, με πείσμα ΠΑΟΚ και δίκαιη εκτός έδρας  νίκη από τον Δικέφαλο του Βορρά με 28-26 απέναντι στον γενναίο και μαχητικό Διομήδη που κατέθεσε ψυχή και καρδιά μέχρι το τέλος.

Ο ΠΑΟΚ πέρασε έτσι στους τελικούς όπου θα αντιμετωπίσει την ΑΕΚ, με μειονέκτημα έδρας, ωστόσο, με το αίσθημα της ομάδας που επιστρέφει στις υψηλές πτήσεις, μετά από σημαντικό χρονικό διάστημα.

Το πρώτο ημίχρονο κυλούσε αμφίρροπο έως το 26΄ ( 13-13 ) αλλά μετά το γκολ του Τσαμουρίδη, ο Διομήδης έμεινε δίχως σκορ για 9 λεπτά και έτσι ο ΠΑΟΚ έφθασε στο 13-18 στο 35΄.

Η διαφορά διευρύνθηκε στα 6 τέρματα, με τον ΠΑΟΚ να έχει τον έλεγχο του αγώνα δίχως να μπορεί ο Διομήδης να αντιδράσει αποτελεσματικά.

Στο 53΄ο Τζίμπουλας μείωσε σε 22-26, όμως, αυτή η αντίδραση δεν ήταν αρκετή και έστω και αν η διαφορά έπεσε στα 2 γκολ στο 59.39'' ( 26-28 με δύο διαδοχικά γκολ του Χόγκας ), η νίκη πήγε στην ομάδα που ήταν περισσότερο σταθερή και έμοιαζε περισσότερο έτοιμη πνευματικά και ψυχολογικά για έναν πρόωρο τελικό.

Στη νεανική και γεμάτη ταλέντο ομάδα του Διομήδη, αξίζουν πολλά μπράβο και οι ευχές μας συνοδεύουν Μπόσκο και Παπαντωνόπουλο, για καριέρα και στο εξωτερικό, με το πρώτιστο και κυρίαρχο αγαθό της ΥΓΕΙΑΣ.

Τα πεντάλεπτα : 3-4, 6-5, 8-8, 10-8, 10-11, 11-12, 13-15 ( ημίχρονο ), 13-18, 14-20, 17-22, 20-24, 23-27, 26-28.

Διαιτητές : Τσιάνος-Τόλιος

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Χαλκίδης): Τζίμπουλας 2, Μαρκατάτος, Κρεμαστιώτης, Τσιγαρίδας 6, Παπαδημητρίου, Παπαντωνόπουλος, Αναγνωστόπουλος, Τσαμουρίδης 2 , Μπόσκος 8, Χαντέλης 1 , Μάνθος , Ρούμπος, Κωστούλας, Μούγιτς, Χόγκας 7.

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Καραγκιοζόπουλος , Νικολαϊδης 2, Μέντουριτς 3, Αποστόλου, Σεϊρεκίδης 5 , Τσαναξίδης 3, Παπαβασίλης , Καβουσανάκης , Λιάπης 6, Κυριακίδης, Άρσιτς, Γιορανίδης, Στογιάνοβιτς 9 , Τζωρτζίνης .