Νίκη με ονομασία προέλευσης για τον Φοίβο απέναντι στον Πανοραμ ( ικό ) αντίπαλο του... - greekhandball.com

Στα αρχαία ελληνικά, φοίβος σήμαινε καθαρός.

Ο Φοίβος Συκεών  δικαίωσε την ονομασία του και προχώρησε με καθαρή νίκη και με  ακόμα μία επιτυχία στο πρωτάθλημα Παίδων, καθώς, επικράτησε του Πανοράματος με 28-18  και προκρίθηκε στην τελική φάση του Πανελληνίου Πρωταθλήματος.

Το ματς ήταν αμφίρροπο έως το 40΄, αλλά, προοδευτικά στα τελευταία 20 λεπτά, ο Φοίβος επέβαλε τον ρυθμό του και έφθασε στην επικράτηση, απέναντι σε έναν εξαιρετικό αντίπαλο, με τον οποίο συνέθεσε δίδυμο σε όμορφη χαντμπολική παράσταση με πρωταγωνιστές τα παιδιά,  το μέλλον του αθλήματος.

Τα πεντάλεπτα :   1-2, 3-5, 4-5, 7-6, 9-7, 11-10  ( ημίχρονο ), 13-13, 16-15, 19-16, 22-17, 24-18, 28-18.

Διαιτητές : Ανανιάδης-Παπούλιας.

ΦΟΙΒΟΣ ΣΥΚΕΩΝ : Αρβανιτάκης 2, Βασιλικάρης 6, Σιούλης 3, Φ.Σιγγιρίδης, Π.Σιγγιρίδης, Φώτογλου 3, Τσιολάκης, Τσιρανίδης 1, Καραγιάννης, Κουβράκης, Κουλάλης, Μαρκατάτος 5, Μαντάς 6, Ντάλος, Παλιανίδης 1, Μανιόπουλος 1.

ΠΑΝΟΡΑΜΑ : Τόλιος, Ιακωβίδης, Παρισόπουλος, Πουγασιάς, Ευθυμίου, Μπαλιατσάκης, Ν.Δούρβος, Θ.Δούρβος, Κονδράσης 2, Κονταξιάν 5, Ε.Γεωργιάδης, Β.Γεωργιάδης 3, Μαδεσάς 2, Κουκλοτίδης 6.