Ένταση, εκνευρισμός, πάθος και επικράτηση της ΑΕΚ στο ντέρμπι με αντίπαλο τον ΠΑΟΚ - greekhandball.com

Νικηφόρα ξεκίνησε στα πλέι οφ της Handball Premier η ΑΕΚ, η οποία επικράτησε του ΠΑΟΚ με 30-26, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, σ' ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι με πολύ ένταση, εκνευρισμό και πάθος από αμφότερες τις πλευρές. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι (3η αγωνιστική) το επόμενο Σαββατοκύριακο, στην Θεσσαλονίκη.

Στις αρχές του πρώτου μέρους, η ΑΕΚ είχε ένα ελαφρύ προβάδισμα, όμως ο μαχητικός ΠΑΟΚ ακολουθούσε από... κοντά στο σκορ. Μεταξύ του 8ου και του 14ου λεπτού, η Ένωση προηγήθηκε 4 φορές με διαφορά 3 γκολ και μία φορά, μάλιστα, στο 11ο λεπτό είχε προβάδισμα 4 γκολ (8-4). Στο 19ο λεπτό, οι γηπεδούχοι πέτυχαν διαφορά 6 τερμάτων (12-6), την μεγαλύτερη στο παιχνίδι. Ωστόσο, μ' ένα σερί 0-4 ο Δικέφαλος του Βορρά κατάφερε να «ροκανίσει» την διαφορά και να πλησιάσει στα 2 τέρματα (12-10) στο 25ο λεπτό. Στο 27:50 η ΑΕΚ «άνοιξε» και πάλι την διαφορά στα 4 γκολ (14-10) και οι Ασπρόμαυροι στην συνέχεια σημείωσαν 3 διαδοχικά τέρματα, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να ολοκληρωθεί με σκορ 14-13. Δύο δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους (29:58) τα... αίματα άναψαν, μετά από φάση στην οποία συμμετείχαν οι Μέντουριτς, Κοτσιώνης. Οι διαιτητές είδαν την φάση σε ριπλέι και τελικά αποφάσισαν να αποβάλλουν με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Σέρβο πίβοτ του ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ επέστρεψε πιο δυναμικά στο δεύτερο μέρος και στο 37ο λεπτό προηγούνταν με 5 γκολ διαφορά (19-14). Και πάλι, όμως, οι Ασπρόμαυροι κατάφεραν να βρεθούν σε απόσταση... αναπνοής (20-19) με τους Κιτρινόμαυρους, στο 42ο λεπτό και τελικά να ισοφαρίσουν σε 20-20 στο 44ο λεπτό. Έτσι, το ματς, έπειτα από το 6ο λεπτό (3-3) ήταν και πάλι ισόπαλο. Στο 48ο λεπτό, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε ξανά σε 21-21 και από το 49:31 έως το 51:20 δέχθηκε 3 δίλεπτες αποβολές (Καβουσανάκης, Σεϊρεκίδης, Τζωρτζίνης). Λίγο αργότερα, μάλιστα, αποβλήθηκε με κόκκινη κάρτα και ο παράγοντας των Θεσσαλονικέων, Δημήτρης Χασεκίδης. H AEK... ξέφυγε με 3 τέρματα διαφορά (25-22) στο 55ο λεπτό και στα τελευταία 5 λεπτά ήλεγχε το ματς και έφτασε στην νίκη.

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 30-26

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 7-4, 9-6, 12-6, 12-9, 14-13 (ημίχρονο), 17-14, 19-16, 20-20, 21-21, 24-22, 30-26

ΑΕΚ: Μπάουερ, Αραμπατζής 3, Γιάντσα, Τζηράς 4, Δομπρής 1, Αθανασάκος, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 6, Κοτσιώνης 2, Παπαδιονυσίου 2, Νούιτς, Αραπακόπουλος 2, Καλόμοιρος, Μπουνέτα 3, Κεδέρης 7

ΠΑΟΚ: Άρσιτς, Γκιγκόφ, Τζωρτζίνης 4, Κυριακίδης, Καβουσανάκης 2, Λιάπης 1, Παπαβασίλης 3, Τσαναξίδης 4, Αποστόλου, Νικολαΐδης 2, Σεϊρεκίδης 4, Γιορανίδης, Καραγκιοζόπουλος, Στογιάνοβιτς 6, Μέντουριτς

Διαιτητές: Kινατζίδης - Φωτακίδης, Δίλεπτα: 2-6

Β. ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΔΙΑΙΤΗΤΩΝ

«Στο 29:58 του αγώνα ο παίκτης της Β' ομάδας, Μέντουριτς Μπόγκνταν (...) απεβλήθη με απευθείας κόκκινη κάρτα για επικίνδυνο παιχνίδι. Δεν κρατήθηκε το δελτίο του αθλητή».

«Στο 52:33 του αγώνα ο συνοδός της Β' ομάδας, Χασεκίδης Δημήτριος (...), απεβλήθη με κόκκινη κάρτα για συνεχόμενη και έντονη διαμαρτυρία προς τους διαιτητές και ενώ είχε δεχθεί ήδη ο πάγκος δίλεπτη αποβολή».