«Έκλεισε» θέση για το Final-4 του Κυπέλλου Ανδρών ο ΠΑΟΚ - greekhandball.com

«Έκλεισε» θέση για το Final-4 του Κυπέλλου Ανδρών ο ΠΑΟΚ

Μια θέση στο Final-4 του Κυπέλλου Ανδρών, που θα διεξαχθεί το προσεχές Σαββατοκύριακο (22-23/05), στην Κοζάνη, εξασφάλισε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος επικράτησε εντός έδρας του Ζαφειράκη Νάουσας με 33-21. Ο αντίπαλος του Δικεφάλου του Βορρά θα προκύψει από την αποψινή (18/05, 20:30) αναμέτρηση, Πυλαία - Φίλιππος Βέροιας.

Oι φιλοξενούμενοι μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς, πίεσαν τον ΠΑΟΚ και έως το 20ο λεπτό δινόταν «μάχη»... σώμα με σώμα στο σκορ. Ωστόσο, οι Ασπρόμαυροι βελτίωσαν την απόδοσή τους και στο ημίχρονο είχαν προβάδισμα 5 τερμάτων (15-10). Στην επανάληψη, η ομάδα του Πάνου Γούσιου διατήρησε τα ηνία, διηύρυνε το σκορ και έφτασε στην νίκη.

ΠΑΟΚ - ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ 33-21

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 4-4, 6-6, 9-8, 12-8, 15-10 (ημίχρονο), 16-12, 20-13, 24-16, 26-17, 29-19, 33-21

ΠΑΟΚ: Τσαναξίδης 6, Μέντουριτς, Λιάπης 3, Αποστόλου, Στογιάνοβιτς 4, Σεϊρεκίδης 3, Καραγκοζόπουλος 3, Καβουσανάκης 6, Τζωρτζίνης 2, Γκιγκόφ 1, Άρσιτς, Παπαβασίλης 4, Νικολαΐδης, Γιορανίδης, Κυριακίδης, Χατζηλίας 1

ΖΑΦΕΙΡΑΚΗΣ ΝΑΟΥΣΑΣ: Μπουμπουλέντρας, Πετρίδης, Μουραφετλής, Πιτάνιος, Πινακούδης 1, Μαυροδουλάκης 3, Τσαγκεράς 1, Τζουβάρας 2, Ρότζιος 3, Πίτος 2, Θεοδωρόπουλος 5, Μπιλιούρης, Μπόλας 4, Κρέξης, Δάιος. Γαλίτης

Διαιτητές: Τσιάνας - Νάσκος, Δίλεπτα: 8-4, Πέναλτι: 1/1 - 0/3