Γερά θεμέλια έβαλε η ΑΕΚ για την κατάκτηση του ευρωπαϊκού τροπαίου! Η Ένωση πανηγύρισε τεράστια νίκη κόντρα στην Ίσταντς! - greekhandball.com

Η ψυχωμένη και πολύ καλά διαβασμένη ΑΕΚ ήταν το «αφεντικό» του αποψινού (28/05) πρώτου μεγάλου τελικού του EHF European Cup και κατάφερε να πανηγυρίσει τεράστια νίκη (30-26) απέναντι στην σουηδική Ίσταντς, στο Κλειστό Γυμναστήριο Κανήθου, στην Χαλκίδα. Η Ένωση, που είναι αποφασισμένη να κατακτήσει τον πρώτο της ευρωπαϊκό τίτλο, απέδειξε ότι μεθαύριο (30/05, 21:00), στον δεύτερο τελικό, μπορεί να γράψει ιστορία φέρνοντας στην χώρα μας το τρόπαιο.

Το πρώτο τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Λέμος για την ΑΕΚ και έως την συμπλήρωση του 7ου λεπτού η Ένωση έπαιρνε το προβάδισμα, όμως η Ίσταντς ισοφάριζε. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν για πρώτη φορά -και τελευταία στο ματς- μπροστά στο σκορ (3-4) στο 8ο λεπτό, αλλά ο Τζηράς έφερε και πάλι το ματς στα ίσα και στην συνέχεια ο Πέντερσεν έβαλε την ελληνική ομάδα ξανά σε θέση «οδηγού» (5-4). Από εκείνο το σημείο και μετά, δηλαδή από το 10ο λεπτό, η ΑΕΚ, που είχε βρει τα.. πατήματά της ξεκίνησε να «χτίζει» διαφορά στο σκορ. Η μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο μισάωρο, υπέρ βεβαίως των γηπεδούχων ήταν τα 6 τέρματα, χάρη σε γκολ του Παπαδιονυσίου (11-5, 17ο λεπτό). Η Ίσταντς μείωσε και πάλι στα 4 γκολ (12-8, 20ο λεπτό), η Ένωση ανέβασε εκ νέου τον δείκτη του σκορ στα 5 τέρματα (15-10, 26ο λεπτό) και τελικά το ημίχρονο «έκλεισε» με τον φωτεινό πίνακα να δείχνει 16-12.

Στην επανάληψη, η ΑΕΚ συνέχισε να διατηρεί ασφαλή διαφορά στα πρώτα 10 λεπτά. Η Ίσταντς, ωστόσο, μείωσε στα 3 τέρματα (23-20) στο 42ο λεπτό, πιέζοντας έτσι την Ένωση, η οποία παρ' όλα αυτά ήταν ψύχραιμη και έτσι με 2 γκολ των Τζηρά, Μυλωνά βρέθηκε ξανά 5 γκολ μπροστά (25-20) από τους Σουηδούς. Η Ίσταντς, όπως ήταν λογικό, δεν τα παράτησε και στο 49ο λεπτό «ροκάνισε» ακόμα περισσότερο την διαφορά καταφέρνοντας να μειώσει αυτή την φορά στα 2 γκολ (26-24). Ακόμα και τότε, όμως, η παθιασμένη και πιο ποιοτική ΑΕΚ δεν επέτρεψε να αμφισβητηθεί η ανωτερότητά της. Η Ένωση, που είχε πληθώρα λύσεων και φάνηκε πιο συγκεντρωμένη και διαβασμένη, πέτυχε και πάλι διαφορά 5 τερμάτων (29-24, 51ο λεπτό), χάρη τόσο στην υπερπροσπάθεια των παικτών γηπέδου επιθετικά και αμυντικά, όσο και στην εξαιρετική εμφάνιση του τερματοφύλακα, Μπάουερ, ο οποίος πραγματοποίησε 11 επεμβάσεις σε όλη την διάρκεια του ματς. Η Ένωση διατήρησε τον υψηλό ρυθμό της έως το φινάλε και τελικά έφτασε σε τεράστια νίκη, με την οποία έβαλε γερά θεμέλια για την κατάκτηση του ευρωπαϊκού τροπαίου.

ΑΕΚ - ΙΣΤΑΝΤΣ 30-26

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 4-4, 8-5, 12-7, 14-10, 16-12 (ημίχρονο), 19-13, 22-17, 25-21, 28-24, 29-25, 30-26

ΑΕΚ (Προπονητής: Δημητρούλιας Δ.): Mπάουερ, Αραμπατζής, Χίκερουντ 1, Τζηράς 7, Δομπρής, Νικολαΐδης, Κοσάνοβιτς, Μυλωνάς 6, Πέντερσεν 3, Λέμος 5, Παπαδιονυσίου 1, Νούιτς 1, Αραπακόπουλος, Καλόμοιρος 2, Μπουνέτα, Κεδέρης 3

ΙΣΤΑΝΤΣ (Προπονητής: Καρλέν Ο.): Κραφτ, Χάλμπακ 6, Σβένσον Κ., Χούγκοσον, Νίγκρεν 5, Ερνστ, Άντερσον Χ., Μπρόμαν, Μπάλσταντ 1, Πέτερσον, Νταχλίν 3, Λάρσεν, Γιένσεν, Άντερσον Τ. 5, Παλμάρ, Σβένσον Τ. 6

Διαιτητές: Mπουνουαρά - Σαμί (Γαλλία)